Doğum Çantası Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Doğum çantası, hamilelik döneminin sona ermesinin ardından dünyaya gelecek bebek için önceden hazırlanacak çantadır. Kadınlar arasında sürekli merak edilen ve araştırılan konulardan bir tanesi, doğum çantası nasıl hazırlanır? Konusu olmuştur.

İlk defa bebek sahibi olacak ebeveynler; kıyafet, beşik, mama, önlük, battaniye, ateş ölçer, emzik, biberon vb. eşyaları merakla satın alırlar. Hazırlıkların içinde en önemlisi, doğum çantasıdır. Bu çanta doğum sonrası hastaneye götürüleceği için, önceden hazırlanmış olması gerekiyor.

Doğum Çantasının Önemi

Doğum çantasıyla anlatılmak istenen konu, çantanın içinde anne ve bebek için hazır bulundurulan ürünlerdir. Hamileliğin son dönemlerinde anne ve babanın telaşı kaçınılmazıdır. Ürünleri düzenli bir biçimde çantada hazır bulundurmuş olursunuz. Doğum öncesi ve sonrası anne ve bebek için bir kolaylık olur.

Doğum Çantası Ne Zaman Hazırlanılır?

Doğuma yakın günlerde çantayı hazırlamaya başlayabilirsiniz. Doğum çantasına koyulacak bazı ürünler bozulabilir. Ürünün özelliğine göre serin ve soğuk yerlerde saklamaya özen gösterin. Hamileliğin son günlerine doğru çantaya ekleyebilirsiniz. Erken doğum ya da farklı sağlık sorunları varsa, gebeliğin 6 veya 7 aylık dönemlerinde çantayı hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Doğum Çantası İçinde Neler Olmalı?

Doğum çantası içinde anne ve bebek için lazım olacak eşyalar yer almalıdır.

Anne için; temiz iç çamaşırı, terlik ve kıyafet

Doğum sonrası bebeğin giyebileceği kıyafetler

Bebekler yaz, kış ayrımı gözetmeksizin en ufak bir delikten bile soğuk havayı hissederler. Bu yüzden bebek battaniyesi hazır bulundurulmalıdır.

Bebek bezi

Anne bebeği emzireceği için oluşabilecek tüm olumsuzluklara karşı, göğüs pamuğu

Anne sütü gelip gelmemesi göz önüne alınmalıdır. Bu duruma bağlı olarak, mama ve biberon koyulmalıdır.

Yorum yapın