Doğadan Gelen Mucize: Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, Ana vatanı Fas olarak bilinen ve her derde deva olan Hindistan cevizi, tropik meyveler kategorisinde karşımıza çıkmaktadır. Özellikle son yıllarda etinden ayrı sütünden ayrı faydalanılması yönüyle hem yenilebilir hem de içilebilir olmasının yanı sıra ilaç yapımıcilt bakımı gibi farklı alanlarda kullanımından dolayı da oldukça popüler hale gelmiştir.

Makalemizin devamında Hindistan cevizinin faydalarını, Hindistan cevizi yağının kullanım alanlarını, mide sağlığında Hindistan cevizinin rolünü, bir ilaç olarak Hindistan cevizinin kullanım alanlarını ve besin olarak Hindistan cevizinin faydalarını sizler için derledik.

Hindistan Cevizinin Faydaları Nelerdir?

[geo_ad]

Her derde deva bir nitelikte olan; Hindistan cevizi, yüksek lif barındıran ve bir çok yönden  insan sağlığına oldukça faydalı bir meyvedir. Dilerseniz, Hindistan cevizinin faydaları nedir? Konusuna geçelim.

Saç Bakımında Hindistan Cevizi

Saç bakımında Hindistan cevizi yağı, önemli bir konuma sahiptir. Saçlarımız gün içerisinde  kurur ve yıpranır. Saçlarımızın yıpranması üzerinde etkili bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları dış etkenler, aşırı ısıya maruz kalma, saçların günlük taranması, aşırı sıcak su ile yıkanması gibi faktörlerdir. Bu gibi dış etkenlere maruz kalan saçlarda zamanla kuruma, kepek ve dökülme sorunları ile baş gösterir. Saçlarımızın nem dengesini ve sağlığını korumak için saç maskeleri, saç kremleri gibi bir çok farklı yol vardır.  Hindistan cevizi yağı ise saçların nem dengesini koruma ve kafa derisindeki dökülmeleri (kepek sorunu) önlemesi ile saç bakımında oldukça sık kullanılan bakım ürünlerinden biridir. Hindistan cevizi yağı ile yapılan saç bakım maskelerinin günümüzde popülerliğini korumasının en büyük nedenlerinden biri de saçların parlaklığını koruması ve saç derisinin sağlığını korumada yardımcı olmasıdır. Hindistan cevizi yağını yüksek ısının saçlarınıza vereceği zarardan saçlarınızı koruyarak kuruma ve kırılma sorununa engel olur. Sizler için bir çok insanın sorunu, saç derisi sorunlarından biri olan kepek sorununa çözüm olan ve saçın eski parlaklığına kavuşmasını sağlayan bir saç maskesi tarifi hazırladık.

Hindistan Cevizi Yağı Maskesi

[geo_ad]

  • Malzemeler:
  • 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı.
  • Yarım limon suyu.

 

Hindistan Cevizi Yağı Maskesinin Tarifi:

Hindistan cevizi yağından katılaşmamış hali ile oda ısısında iken bir yemek kaşığı kadar alıp kasemize koyalım. Daha sonra üzerine sıktığımız yarım limon suyunu ilave edelim ve karıştıralım. Oluşturduğumuz karışımı temiz ve taranmış saçlarımızın diplerine masaj yaparak saç diplerimizi soymadan uygulayalım. Maskemizin tamamını saç diplerine ve saç tellerine uyguladıktan sonra saçlarımızı bağlayalım ve nemi hapsetmesi için bir yemeni ile saçlarımızı örtelim. En az yarım saat kadar bekledikten sonra ılık su ile saçlarımızı yıkayalım. Tercihe bağlı olarak arındırırken şampuan kullanabilirsiniz. Saç maskenizi 2 haftada bir uygulamanız önerilir. Saçlarınızı arındırdıktan sonra saç diplerinize dikkatli olarak baktığınızda kepeklerinizin yok olduğunu ve saçlarınızın nem kazanarak sağlıklı bir görünüme kavuştuğunu göreceksiniz.

Cilt Bakımında Hindistan Cevizi

Cildimiz gün içerisinde bir çok dış etkene maruz kalarak nemini kaybeder ve kurumaya başlar. Bu durum beraberinde ciltte deri dökülmelerine, kıl dönmesi sorununa ve akne sorununa neden olmaktadır. Cildimizi dış etkenlerden korumak için Hindistan Cevizi Yağı mükemmel bir nemlendirici ve bakım ürünüdür. Hindistan cevizi yağı cilde doğrudan uygulanabilir olan yağlardan  biridir ve cildin nem kazanarak sağlıklı görünümüne ulaşmasına yardımcı olur.  Kuruyan cildinize Hindistan cevizi yağını doğrudan masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Cildinizin eski nemine sağlıklı görünümüne ulaştığını göreceksiniz.

Ayak bakımında Hindistan Cevizi

[geo_ad]

Ayaklarımız bütün günün yükünü gün boyunca üzerinde taşır. Vücudumuzun ağırlığı ile topuklarımızda çatlamalar ve kurumalar meydana gelir. Kuruyan ayaklar beraberinde sertleşmiş çatlak deri sorunu meydana getirir. Bu sorunun çözümünde Hindistan cevizi yağı oldukça etkilidir. Akşamları uyumadan önce ayağınıza ve topuklarınıza Hindistan cevizi yağı uyguladıktan sonra pamuklu çoraplarınızı giyin ve uykuya dalın. Çorap giymek nemin ayaklarınızda hapsolması için önemlidir. 5 gün düzenli kullanımdan sonra ayaklarınızdaki yumuşaklığı göreceksiniz.

Dudak Bakımında Hindistan Cevizi

Çatlayan ve kuruyan dudaklar kış aylarının gelmesiyle herkesin yaşadığı sorunlardan biridir. Dudak bölgemiz cildimizin en hassas bölgelerinden biridir ve soğukla karşı karşıya kalındığında kuruma ve deri dökülme sorunları ile bizleri rahatsız eder. Hindistan cevizi yağı mükemmel bir nemlendiricidir. Kuruyan ve çatlayan dudaklarımızı eski sağlığına dudak peelingi ile kavuşturabiliriz. Dudak peelingi tarifini sizler için makalemizin devamında hazırladık.

Dudak Peelingi Tarifi

Malzemeler:

  • 1 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı.
  • 1 çay kaşığı beyaz veya esmer şeker.
  • 1 adet salatalık.
  • Tarifi:

Dudak peelingimizi hazırlarken önce bir adet salatalığı uzun dilimler halinde keselim. Kestiğimiz dilimlerden birini alalım üzerine 1 çay kaşığı Hindistan cevizi yağını dökelim. Daha sonra üzerine şekerimizi ekleyelim ve dudağımıza masaj yaparak uygulayalım. Yeteri kadar masaj yaptığınıza kanaat getirdiğimizde dudaklarımızı yıkayalım. Hindistan cevizi yağı ve salatalık dudaklarımızın kaybettiği nemi geri kazandıracak, şeker ise dudaklarımızın üzerindeki ölü derileri alacak ve dudaklarımızdaki kan dolaşımını arttırarak yumuşayarak sağlıklı ve canlı bir renge kavuşmasını sağlayacaktır.

Mide Sağlığında Hindistan Cevizi Yağı

[geo_ad]

Hindistan cevizi midemizin ph değerinin yükselmesini sağladığından besin sindirimini kolaylaştırıcı etkileri vardır. Bu nedenle mide hassasiyeti yaşayan insanlar sıklıkla Hindistan cevizi tüketerek mide korunumunu sağlamayı hedefler. Mide duvarını koruyan Hindistan cevizi  ayrıca yüksek lif kaynağı olarak da bilinir. İçerisinde barındırdığı yüksek lif oranı ile enerji sağlar ve uzun süre dinç kalmamıza yardımcı olur.

Hindistan Cevizinin Diğer Faydaları

Hindistan cevizi sodyum ve potasyum zengini bir meyvedir. Bu nedenle bağışıklık sisteminin korunmasına yardımcı olur. Ayrıca böbrek sağlığı için de çok faydalıdır. Böbrek taşı oluşumunu engeller ve metabolizmamızı hızlandırır.

Bu yazımızda Hindistan cevizinin faydaları konusunu sizler için derledik. Hindistan cevizi ile ilgili dikkat edilmesi gereken bir husus ta içeriğinde çok fazla yağ barındırmasıdır. Az miktarda ve düzenli kullanımında insan sağlığına çok faydası olan Hindistan cevizinin düzensiz ve fazla tüketimi zararlı olabilmektedir. Hindistan cevizi tüketimi ile ilgili uzmanlar az ve düzenli kullanımının insan sağlığına oldukça faydalı olduğunu ifade etmektedirler.

“Doğadan Gelen Mucize: Hindistan Cevizi Yağı” üzerine 2 yorum

Yorum yapın