Çok Fazla Şeker Yemek Diyabet Sebebi Olur Mu?

Tip 2 diyabette rol oynayan pek çok faktör vardır. Şeker ise bunlardan sadece bir tanesidir. Diyabet ciddi bir sağlık sorunu olup 19 kişiden 1’ini etkiler. Amerika’daki bütün yetişkin nüfusun yarısında ya da daha fazlasında diyabet veya prediyabet vardır.

Bütün diyabet tiplerinin ortak özelliği, hastaların kanlarında şeker ya da glikoz seviyelerinin çok yüksek olmasıdır. Peki, bu sonuç bizi, işin başında çok fazla şeker tüketmek diyabete yol açar mı sorusuna mı götürür.

Eğer şeker yemek şeker hastası yapar mı sorusunda geçen diyabet türü Tip 1 diyabet ise, cevap her zaman hayırdır. Tip 1 diyabet nadir görülür ve beslenme ya da yaşam tarzı gibi etkenlere bağlı değildir. Otoimmün bir hastalıktır.

Tip 2 diyabette ise durum biraz daha farklıdır. Eğer genetik bir yatkınlık söz konusu ise, bir de bunun üzerine sürekli olarak sağlıksız beslenme tercih ediyorsanız, ayrıca fazla kilonuz ve hareketsiz bir yaşam tarzı benimsemiş iseniz, 20’li yaşlarda dahi tip 2 şeker hastası olabilirsiniz.

Şeker yemenin Tip 2 diyabette nasıl etkili olduğun anlamak için kan şekerinin nasıl yükseldiğine çok genel olarak bakabiliriz.

Diyabette Kan Şekeri Kontrolü

[geo_ad]

Kan şekeri meyve, patates ve tatlı ya da sodaya kadar hemen her şeyde var olan karbonhidratlardan çok etkilenir. Sindirim sırasında karbonhidratlar glikoza ayrılır ve kan dolaşımına salınır. Bu iyi bir şeydir böylece vücudun ana enerji kaynağı glikoz kanda dolaşmaya başlar.

Vücut hücrelerinin iyi çalışabilmesi için gereken enerjiyi sağlayabilecek kadar glikozun ortamda olması istenir fakat gereğinden fazla glikoz olması da size zarar verir. Kanda kontrolsüz şeker dolaşımı sinirlerin hasarına sebep olur. Bunun yanı sıra diyabet, kalp hastalığı felç, böbrek yetmezliği ya da daha farklı çeşitli sorunlara yol açtığı için tehlikeli bir hastalıktır. Bu yüzden vücuttaki glikozu güvenli seviyede tutmak için vücut kendi kendini ayarlar.

Boston Sağlık merkezinde kayıtlı diyetisyen ve beslenme uzmanı Diana Licalzik glikozun enerji üreticisi olarak işlev görmesi için kandan ayrılıp, vücut hücrelerine giriş yapması gerektiğini vurguluyor.

Diyetisyenler süreci şöyle tanımlıyor. Bir elma yediğinizi düşünelim. Elma ilkönce glikoza dönüşür. Pankras insülini serbest bırakır. İnsülin hücrenin kapısını açar ve glikoz ile birlikte yemekte yenilenler hemen kullanılarak enerjiye dönüştürülür.

Fakat Tip 2 diyabet hastalığında hücrenin insüline cevap verme sistematiği bozulur ve şeker hücrelere girmek yerine kanda kalır. (Buna insülin direnci de denir)

İnsülin direncinin başlıca sebepleri şunlardır:

  • Aşırı kilo,
  • Sağlıksız beslenme,
  • Egzersiz eksikliği,
  • Bazı ilaçların yan etkisi
  • Diğer sebeplerden

Fazla Kilolu Olmak Tip 2 Diyabet Riskini Arttırır

[geo_ad]

Tip 2 diyabet ya da prediyabetin kesin nedeni bilinmiyor. Bu konuda başlıca sorumlunun genetik yapı olduğu düşünülüyor.   Bu durumda elinizden gelen ideal kiloyu korumak, hastalığı önlemeye ve başlangıç yaşını olabildiğince ileriye atmaya yardımcı olur.

Özellikle karın çevresinde aşırı kilo birikimi Tip 2 diyabet, yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve inme gibi bazı hastalıkların riskini arttırır

Uluslararası Önleyici Tıp Dergisinde yayınlanan 2015 tarihli bir çalışmada, bireylerin özellikle Tip 2 diyabete yatkınlığını tahmin etmek için bel çevresi ölçümünün vücut kitle indeksi (VKİ) kadar önemli olduğunu belirtiliyor.

Daha düşük kiloda olan ancak bel çevri yağlanması fazla olan kişilerin tip 2 diyabet geliştirme riski çok fazladır.

Sağlıklı Beslenme Sadece Şeker Tüketimini Sınırlamaktan Fazlasıdır

Tipik olarak tüketilen işlenmiş karbonhidratlar, yağ, hayvansal proteinler ve yüksek oranda tuz içeren gıdaları çok, lif, su, meyve sebzeleri düşük oranda tüketmek sağlıksız bir beslenme şeklidir.

Sağlıksız beslenmek genellikle gereksiz kilo alınmasına sebep olur.

Ayrıca basit karbonhidratlar olarak adlandırılan patates kızartması, cip, şekerli yiyecekler, makarna,    beyaz undan yapılan ekmek gibi gıdalar kan şekerinde hızlı bir yükselmeye sebep olur. Böyle bir durumda vücut gittikçe daha fazla insülin üretmeye çalışır. Fakat böyle hallerde kandaki glikoz seviyesi düşmez. Çünkü hücreler bahse konu glikozu içlerine almazlar. Zaman içinde kanda serbest dolaşan fazla miktarda glikoz hücreler zarar vermeye başlar. Ayrıca vücut böyle bir sürece girdiğinde insülin üretmekten de vazgeçer.

Prediyabetiniz  ya da Tip 2 diyabetiniz varsa, her yemekten sonra egzersiz yapmazsanız ve/ veya ilaçla bu durumu kontrol altına almazsanız kan şekeriniz yükselmeye devam eder.

Şeker Beslemek İçin Yararlı Değildir

[geo_ad]

Arada bir şekerli ürünler yemekte sorun yoktur. Fakat uzun süreli olarak şeker tüketmek fazla kilo alınmasına yol açtığı gibi, insülin üreten hücrelere de stres uygulanır.

Licalzi şekerli kaloriyi boş kalori olarak da tanımlar. Şeker kalorileri insanı doyurmaz, bu nedenle de çok miktarda yenilerek kilo alınmasına çok açar.

Yiyeceklerde Gizlenen Şekerlerden De Uzak Durulması Gerekir

Çikolatalı çörekler, kurabiyeler, yaş pastalar bunların şeker bombası olduğunu biliyoruz. Ama şeker bazen de bir de ekmekte, ketçapta, salata soslarına da gizlenerek de vücudumuza girmeye çalışır. Bu tür ürünlere lezzet katmak vermek için ek şeker konur.

Bu nedenle aldığınız ürünlerde etiketleri kontrol edin. Çok fazla şeker içeren ürünlerden uzak durun

Lifli Ürünler Tüketmek Diyabetle Mücadeleye Yardımcı Oluyor

Kahverengi pirinç, siyah fasulye, tam tahıllı gıdalar, sebzeler tip 3 diyabetle mücadelelerde çok güçlü müttefiklerdir. Lifli gıdalar hem kan şekerini yükseltmez hem de bireyin kendini çok daha uzun süre tok tutmasını sağlar.

Bitkisel Ürünler Diyabetle Mücadeleye Yardımcı Olur

Kan şekerini kontrol etmek ve Tip 2 diyabeti önlemeye yardımcı olacak yiyeceklerin seçimi çok da zor ve kafa karıştırıcı değildir.

Yapılan çalışmalarda, bitkisel gıdalarla beslenmenin, kepekli tahıllar fındık ve baklagil karışımı tüketiminin tip 2 diyabet geliştirime riskini çok düşürdüğü saptanmıştır.

Hatta bazı durumlarda beslenme şeklinin düzenlenmesinin Tip 2 ile mücadelede ilaçlar kadar etkili olduğu bildiriliyor.

Tip 2 Diyabet İçin Egzersiz Çok Faydalıdır

Egzersiz yapmak Tip 2 diyabet riskini çok büyük ölçüde düşürür. Hastaların genetik yapısında diyabete yatkınlık varsa, egzersiz yaparak kaderlerini değiştirebilecekleri söyleniyor. Haftada 5 gün 30 dakika egzersiz yapılmasının da ilaçlar kadar etkili olduğu söyleniyor.

Egzersiz insülin duyarlılığını arttırır ve vücut hücrelerini kan şekerin emmesini destekler. En çok önerilen egzersiz haftada 5 gün en az 30 dakika hızlı yürüyüş sayılabilir.

Sonuç olarak şeker tüketimi Tip 2 diyabete sebep olur mu HAYIR ama kesinlikle yardımcı olur.

Önerilen Yazı: Lejyoner (Klima) Hastalığı Nedir ve Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

Yorum yapın