Çocukların İnternet Kullanım Yaşı Kaç Olmalıdır?

İnternet her zaman doğru mu kullanılıyor?

İnternet her zaman için istenilen bilgiye çok hızlı ve kolay ulaşmayı sağlamasının yanı sıra bazen de bu kadar kolay olamaması yönünde hem fikir kılar hepimizi. Çünkü genel kapsamda iyi kullanmak istenildiğinde de ve kötü kullanmak istenildiğinde de bize bilgi vermektedir. Her yerde olduğu gibi İnternet ortamında da kötülük amacıyla kullananlar mevcuttur. İşte bu devrede biz kullanıcılar için iyi ve kötüyü ayırmak için gereken tek şey hür irade ve farkındalık olmalıdır. Fakat çocukların bu aşamada savunmasız kaldığı da bir gerçektir.

Çocuklarda İnternet Kullanım Yaşı

İnternet kullanımına yaş sınırı gerekir mi?

İnternet kullanımı hakkında herkesin bilgisi olması dahilinde bu konu hakkında çoğu kullanıcı hayır cevabını verecektir. Yetişkin bireyler için bu böyledir elbette ki. Ama bu konuda küçük yaştaki kullanıcılar düşünülecek olursa durum aynı şekilde olamaya bilir. Çünkü internetin kullanımı şuan ki hayatımızda amacının dışında kullanıldığı birçok platform söz konusudur ve küçük yaşta kullanıcılar bunu engelleyen her hangi bir engelleme söz konusu değildir. Bu yüzdendir ki çocuklar için bir yaş sınırı olması gerekmektedir.

Çocukların internet kullanım yaşı kaç olmalıdır?

İnternetin her zaman daha hızlı olmasını isteriz fakat istenilen bilgiye bu kadar kolay ulaşmak bir çocuğun küçük yaşta öğrenmemesi kullanması gereken bir sürü şey olmasının yanında bizi felakete sürüklemekten başka hiç bir işe yaramaz. Bir çocuğun aklında ki sorulara bu kadar kolay yanıtlar verilmesi ve ufak yaşta travma ve gelişim bozuklarına yol açabilir. Öğretilmek istenilen şey zamanla ve yavaş yavaş anlatılmalıdır. Bu yüzden bir çocuğun internete gireceği yaşının belirlenmesi gerekmektedir. Bu yaş sınırı da kendi öz farkındalığının başladığı zamanlarda olmalıdır ve öğrenmesi gerek bilgilerin sizin tarafınızdan ona uygun bir dil ile anlatılmalıdır ki aklında ki soruları her zaman önce size sormalıdır. Tabi ki yaş tüm bunlara bağlı olarak herkese göre değişkenlik gösterecektir fakat kesin bir suret ile yaş belirlenecekse 12 yaşından küçükler için gözetim altında kullandırılmalıdır.

Çocukların İnternet Kullanım

Yorum yapın