Blw Yöntemi Nedir? (Nasıl Uygulanır)

”Blw yöntemi nedir?” sorusuna yanıt arıyorsanız, doğru yerdesiniz. Bu makalemizde ”BLW Yöntemi Nasıl Uygulanır?” gibi bir çok soruya yanıt bulabileceksiniz. BLW Yöntemi hakkında bilgi edinmek için hızlıca yazımıza giriş yapabiliriz.

4. Aydan itibaren ek gıdaya geçişin ardından ebeveynler, 6. ayın bitimine kadar bebekleri için katı gıdaya alıştırma sürecine girerler. Bu süreç bitimine kadar bebeğe çeşit çeşit katı besinler sunulur. Daha detaylı olarak sizlere BLW Yöntemi Nedir? onu açıklayalım.

BLW Yöntemi Nedir?

Son dönemlerde adını sıklıkla duyduğumuz BLW yöntemi için en çok aranan terimler blw ne demek olmaktadır.

BLW Yöntemi; bebeğin katı gıdaya geçiş ile birlikte hem öğrenerek hem de tadarak kendi kendine beslenme biçimidir. Bu dönemde ebeveynler tarafından bebeklere seçenekler sunularak önüne birden fazla katı gıda koyulur ve bebeğin kendi el-göz ve tatma yöntemi ile tercih yapması sağlanır.

Bu yöntem bebeklerin hem tanıma hem de fiziksel ve zihinsel olarak birden fazla becerisinin gelişmesini sağlar. Aynı zamanda erken yaşta çiğneme becerisine de katkıda bulunmuş olur.

Ne Zaman Başlanmalıdır?

Araştıran bir ebeveyn olarak en çok sorduğunuz sorular arasında “Bebeklerde blw ne zaman baslanir” sorusu yer alıyor.

BLW yöntemine bebeğinizin 6. ayı doldurmasıyla birlikte başlayabilirsiniz. Daha erken başlamak alanında uzman doktorlar tarafından önerilmemektedir.

Ek gıdaya geçiş 4-6. ay arasındadır. Bu yüzden bebek tam olarak ek gıdaya geçiş dönemini tamamladıktan sonra katı gıdaya geçişe hazır olur. Bu da ortalama 6. ayı tamamlayan bebekler için uygun olmaktadır.

BLW Yöntemi Faydaları Nelerdir?

BLW Yönteminin faydaları bebek için oldukça fazladır.

Bebeğinizin kendi tercihlerini yapmasından tutun ki el ve göz koordinasyonunun gelişmesine katkıda bulunur. Bu yöntem her ne kadar bebekler için faydalı olsa da ebeveynler için de faydalıdır.

Bu dönemde bebekler kendi kendine beslenmeyi ve istediği yemeyi seçmeyi öğrenir. Bu da ebeveynlere bebeklerini besleme konusunda büyük yardımcı olur. Kendi kendine beslenen bebekler, büyüdüğü zaman kendi kararlarını vermede daha etkili ve tercih yapma konusunda daha becerili olmaktadır. 

BLW Yöntemi Nasıl Uygulanır?

BLW Yöntemini uygulamak için öncelikle bebeğinizin dik veya mümkünse mama sandalyesinde oturması tavsiye edilir. Bunun ardından bebeğinizin önüne koyacağınız besinlere kolayca erişebilmesi de gerekmektedir. Bu sayede bebeğiniz hem sağlıklı ve doğru hem de rahat beslenecektir.

BLW Yöntemine başlamadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi de besinlerin ve bebeğin elinin temiz olmasıdır. Kirli besinlerden ve temiz olmayan ellerden kaçının ve bebeğinizin sağlığı için bu adımlara dikkat edin.

Hızlıca diğer aşamaları madde madde birlikte inceleyelim:

 • BLW Yönteminde kullanacağınız ürünlerin mevsim meyvesi veya sebzesi olmasına özen gösterin. Çünkü aynı mevsimin ürünleri daha taze ve sağlıklı olmaktadır.
 • Elinizde bulunan katı veya sıvı gıdaları belirli bir ölçekte, israf olmayacak bir şekilde bebeğinizin önüne sunun. Bu ölçekler meyve ve sebzeler için soyulmuş ve temizlenmiş bir şekilde 5-6 cm uzunluğunda, sıvı gıdalar için mama kabı içerisinde olması tavsiye edilir.
 • Verilen besinlerin bebeğiniz için kolay kavranabilir olduğundan emin olmanız gerekir. 
 • BLW Yöntemi uygularken bebeğinizin yanında olmanız ve tek başına kesinlikle bırakmamanız gerekmektedir. Sonuç olarak katı gıdaya geçiş, bebeğinizin bir yetişkin olduğu anlamına gelmez. Bu yüzden bebeğiniz beslenirken her an yanında olmalı ve gözetmelisiniz. 
 • Blw yemek listesi hazırlarken bu yöntemde 3 gün üst üste aynı gıdaları bebeğinizin önüne sunmalısınız. Bu yöntem bebeğinizin besinleri daha iyi tanımasına, renkleri ve tatlarını daha iyi bir şekilde anlayabilmesine sebep olacaktır.
 • Blw bebek için faydalı bir beslenme biçimidir. Bu yüzden araştıran ebeveynler yeni yöntemler öğrenmekte ve bu yöntemi bebekleri üzerinde gelişimini destekleyecek şekilde uygulamaktadır. 

BLW Yöntemi Faydaları Nelerdir?

BLW Yönteminin faydaları bebekler için yukarıda bir kaç kez bahsettiğimiz gibi oldukça fazladır.

BLW Yöntemi, bebek ve ebeveynler için ilerleyen dönemlerde faydasına fazlaca şahit olacağınız bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde bebeğiniz kendini ve yiyecekleri daha iyi tanımaktadır. Örnek verecek olursak bebeğiniz BLW Yöntemi uygulandığı sırada kendi tat alma duyusu sayesinde yiyeceği besinlere karar vermektedir.

Bu karar verme ve verdirme yöntemi sayesinde büyüyen bebeğiniz, alacağı kararları daha hızlı ve pratik bir şekilde verebilir. Bu da hayatına daha olumlu ve artı olarak etkide bulunur.

Sağlıklı bir beslenme yöntemi olan BLW yöntemi, 6 ve 7 aylık bebekler için uygundur. Bebeğinizin açlık ve tokluk düzeyini doğru bir şekilde hissetmesini sağlar. Bebeklik döneminde bir çok besini tüketeceği için ilerleyen dönemlerde daha az yemek seçici olurlar ve bu da hem ebeveynler hem de bebek için oldukça faydalı olacaktır.

BLW Beslenme yöntemi sayesinde ebeveynler bebeklerine doğru beslenmeyi öğretiyor olacaklardır. Böylelikle bebeğinizin beslenme konusunda daha az kaygı etmiş olacaksınız.

Kısaca BLW yöntemi hem bebekler hem de ebeveynler için oldukça doğru ve yapılması önerilen bir yöntemdir. 

BLW Yönteminin Dezavantajları var mı?

BLW Yönteminin olumsuz yönleri, avantajlarına kıyasla hiç yok denecek kadar azdır. Genellikle bu yöntem bebekler için minimum seviyede olsa da ebeveynler için daha fazladır.

Örnek verecek olursak BLW Yöntemi uygularken bebeğiniz normalden daha az beslenebilir. Bunun sebebi ise tükettiği besinin tadına alışık olmaması ve damak tadına hitap etmemesidir.

3 gün üst üste uygulayacağınız aynı besinler yöntemi sayesinde BLW yöntemi daha başarılı olacak ve bebeğiniz zamanla daha iyi beslenecektir. BLW uygularken bebeğinizin az yemek yediğine şahit olursanız korkmayın.

BLW yönteminde bebeğinizin midesini bulandıracak olan besinlerden kaçının. Bebeğiniz, önüne koyduğunuz besinleri tükettiği zaman öğürme gibi durumlar yaşayabilir. Bu tip durumlarda o besini kaldırmanız ve yerine daha alternatif ve uygun bir besin sunmalısınız. Birbirine zıt iki alerjik besini sunmamanızda da ekstra olarak fayda var. Bebeğinizin alerjisinin olduğu besin ve gıdaları bebeğinizden uzak tutun.

BLW yöntemi uygularken en çok yaşanan sorunlardan biri de ebeveynler için kirlilik problemidir. Bu yöntem ile beslenen bebekler çevresini ve üzerini sıklıkla fazlaca kirletecektir. BLW Yöntemi bebeğin kendi kendine beslenmesi olduğunu öğrendik ki; blw tablo kullanarak da bebeğinizin bu yönteme hazır olup olmadığını da görebilirsiniz. 

BLW Yönteminde Tercih Edilen Besinler Nelerdir?

BLW Yönteminde verilecek meyve ve sebzeler, bebeğiniz için oldukça önemlidir. Zira bebeğiniz nasıl alıştırırsanız öyle gider. Taze ve doğal meyve ve sebzeleri tercih ederek bebeğinizin daha sağlıklı bir şekilde beslenmesini sağlayabilirsiniz.

Bunun en kolay yolu da organik mevsim ürünleridir. Bu ürünlerin tüketimi oldukça sağlıklıdır. Biz yetişkinler her ne kadar yemek seçici olabiliyor isek de bebeğimize bu durumu aşılamamamız gerekiyor.

Bu yüzden blw yönteminde en çok tercih edilen meyve ve sebzelere göz atalım:

 • Doğal olarak hazırlanmış meyve veya sebze püreleri,
 • Rendelenmiş veya soyulmuş muz,
 • Yumuşak olarak meyve ve sebzeler,
 • Haşlanmış brokoli gibi yüksek besin değerleri içeren sebzeler,
 • Haşlanmış patates ve yeşil fasulye,
 • Haşlanmış makarna (uzun makarna tavsiye edilir)
 • Çilek ve kivi gibi kolay kavranabilir yumuşak meyveler (10. aydan itibaren tavsiye edilir)
 • Domates, havuz ve salatalık gibi kolay tüketilebilir besinler.

Blw yöntemi hakkında bilmeniz gereken her soruya yanıt vermiş bulunmaktadır. Yine de kafanızda soru işareti olarak kalan bu soruları bizlere “YORUM YAP” bölümünden iletebilirsiniz.

Yorum yapın