Bebeklere Yumurta Ne Zaman Verilmelidir? Bebekler İçin Yumurtalı Tarifler

Her bebeğin sağlıklı gelişimini sürdürebilmesi adına ihtiyacı olan başlıca besinler anne sütünde mevcuttur. Fakat 6. Aydan itibaren bebek, ek besinler ile birlikte alınacak farklı vitamin ve minerallere ihtiyaç duymaya başlar. Anne sütü artık besin ihtiyacını karşılayamadığı için ek gıdalar ile bebek beslenmesi desteklenmeye başlanır. Bu dönem genellikle 6. Aya denk gelse de uzmanlar her bebek gelişiminin farklı olduğunu vurgulayarak bu sürece doktor kontrolü ile geçilmesini önermekte.

Ek gıdaya geçiş sürecinde anne tarafından bebek için en uygun besin kaynakları seçilir. Yapımı kolay, tadı bebek tarafından beğenilen ve doyurucu besinler ile hem bebekler hem de anneler mutlu olur. Ek gıdalarda bulunması gereken temel besinlerin başında gelen, protein açısından oldukça zengin olan yumurta da kurtarıcı bir seçenektir. İçerisinde proteine ek olarak B vitamini, demir ve kalsiyum da barındıran yumurta, ek gıdaya geçiş döneminde kullanılan temel gıdalardan biridir.

Fakat ek gıda sürecinde bebeğe yumurta vermeden önce annelerin aklında soru işareti yaratan bazı konular vardır. Örneğin bebeklere yumurta kaç aylıktan itibaren verilmekte? Yumurta türü nasıl olmalı? Yumurtanın sarısı mı yoksa beyazı mı bebekler için daha faydalı? Beslenmeye yumurta eklemek alerjik reaksiyonlara yol açar mı? Gibi sorular anneleri endişelendirmektedir. Bizler de yazımız ile bu konuda size olabildiğince bilgi vermek istedik.

Bebeklere Yumurta Ne Zaman Verilmeli?

Bebekler ve Yumurta

Eğer bebeğiniz normal bir gelişim sürecinde ise ek gıdaya geçiş sürecinin en başından itibaren yumurtaları beslenmeye ekleyebilirsiniz. Çoğu zaman yumurta sarısı ve başka besinleri karıştırarak omletler oluşturabileceğiniz gibi 8. Aydan itibaren de sarısını haşlanmış olarak sunabilirsiniz. Hem tavuk hem de bıldırcın yumurtaları bu aylar için uygun yumurta türleridir. Fakat bıldırcın yumurtası kullanımında aşırıya kaçmamalısınız. Çünkü bıldırcın yumurtalarında tavuk yumurtalarından daha yüksek oranda çinko, potasyum, demir ve sodyum bulunur ve bu besinlerin fazlası çocuklarda erken ergenlik sorunlarına yol açabilir. Östrojen içeren bıldırcın yumurtalarını tercih edecekseniz limiti haftada maksimum 1 adet olarak belirleyebilirsiniz.

Yumurtanın en yüksek beslenme değerine sahip kısmı, yumurta beyazı, doğada bulunan en kuvvetli protein depolarından biridir. Ayrıca içerdiği D ve A vitaminleri sayesinde kemik gelişimine büyük oranda katkı sağlar. Fakat bu kısım daha zor sindirildiği için genellikle bebeklere 12. Aydan önce verilmemesi tavsiye edilir. 1 yaşını dolduran çocuklara da yumurta akı güzel pişmiş bir şekilde verilmeli, hiçbir besinin içine çiğ olarak eklenmemelidir.

Yumurta Alerjik Reaksiyonlara Yol Açar mı?

Tüm gıdalar gibi yumurta da her insan vücudunda farklı reaksiyonlar gösterebilir. Özellikle öncesinde yalnızca anne sütü ile beslenen bebek vücudunun nelere alerjik tepki verdiği belli olmadığı için yumurta kullanımında da dikkatli olmakta fayda var.

Uzmanlar, aile bireylerinde herhangi bir yumurta alerjisi bulunan bebeklerin de bu besine karşı duyarlı olduğunu ortaya koyan araştırmalarda bulunmuşlardır. Yine de bunun kesin olarak belirlenmesinin tek yolu bebeğin yumurta ile beslenmesidir. Bunu anlamak için 3 gün test kuralını uygulayabilirsiniz. Yapmanız gereken şey az miktarlarda da olsa bebeğin beslenme düzenine yumurta eklemek ve 3 gün boyunca gözlemlemektir. Eğer 3 günün sonunda bebeğinizin vücudunda döküntüler ile karşılaşırsanız bu yumurtaya alerjisi olduğunu gösterir. Böyle bir durumda da çocuk doktorunuza danışarak beslenme düzenini planlayabilirsiniz.

Bebeklere Yumurtayı Sevdirecek Tarifler

Bebekler için Yumurtalı Tarifler

Tatlar ile yeni tanışan bebeğiniz yumurta gibi temel bir besine ilk başlarda tepki verebilir. Fakat bu geçici bir süreçtir. Her tadı öğrenmesi açısından sade yumurta verebileceğiniz gibi yumurtayı farklı sebzeler ile de hazırlayarak bebeğinizin sevmesini sağlayabilirsiniz.

Bebekler İçin Yumurta Sarısı Tarifi

İhtiyacınız olan malzemeler;

  • 1 tane yumurta
  • Anne sütü ya da 1 yemek kaşığı ev yoğurdu

Yumurtayı uygun bir kapta 10 dakika kadar haşlayın. Sonrasında pişmiş olan sarı kısmını bir kaseye alarak anne sütü ya da yoğurtla birlikte ezin. İşte bu kadar kolay!

Bebekler İçin Yumurtalı Kahvaltılık Tarif

Bebeklerinizin günün en önemli öğünü olan kahvaltılarında severek tüketecekleri bu tarif için kullanılacaklar;

  • 1 yumurtanın sarısı
  • 1 tatlı kaşığı tuzsuz lor peyniri
  • 1 tatlı kaşığı buğday unu
  • Biraz zeytinyağı

Buğday ununu, yumurta sarısını ve tuzsuz lor peyniri bir kapta güzelce çırpın. Sonrasında zeytinyağı ısıttığınız tavaya ekleyerek altlı üstlü pişirin. Bebeğinizin bu tarifi severek tükettiğini göreceksiniz.

Yorum yapın