Bebeklere Tahıl Ne Zaman Verilir ? Beslenmeye Eklenecek Faydalı Tahıllar

Tahıl besinleri, içerdikleri lifler, proteinler, vitamin ve mineraller sebebiyle oldukça besleyici gıdalardır. Özellikle yararlı bitkisel maddelere dayanan tahıllar, karbonhidrat, protein, E ve B vitamini gibi çocuk gelişiminde önemli rol oynayan besin değerleri için doğal bir depodur.

Bebeklere Tahıl Ne Zaman Verilir

[geo_ad]

Bebekler için ilk 6 ay tek ve en uygun besin olan anne sütü, 2 yaşına kadar beslenme desteği olarak verilmelidir. Bunun yanı sıra günden güne büyüyen ve yeni besinlere ihtiyaç duyan bebekler, 6. Ay itibari ile ek gıdaya geçerek her türlü besin grubu ile tanışmış olurlar. Doktor kontrolünde düzenlenmesi gereken ek gıdaya dayalı beslenme listesinin başında gelen gruplardan biri de tahıl gruplarıdır. Böylelikle bebeklere tahıl ne zaman verilir sorusunu cevaplamış oluyoruz.

Bebeklere Tahıl Ne Zaman Verilir

Fakat marketlerde de karşınıza çıkabilecek tahıl içerikli ürünler genellikle işlenmiş ürünlerdir. Bu tahıllar rafine haline gelerek tohumlarından ayrılırlar. Bu sebeple besin değerleri de oldukça azalır. Rafine tahıl adı verilen ve beyaz ekmek, pirinç gibi yaygın tüketilen bu tahıl grubu, tam tahıllar kadar yararlı değildir.

[geo_ad]

Tam tahıllar ise yukarıda sayılan tüm değerleri taşırlar. Bu nedenle bebeklere ihtiyaçları olan enerjiyi sağlar, hem zihinsel hem de fiziksel gelişimlerini desteklerler. İçerdikleri zengin lifler ile birlikte bebeklerin sindirim sitemini kontrol altına alarak ek gıdaya geçiş döneminde kabızlığı önlerler. Kan şekerini de dengeleyerek ileride oluşabilecek insülin odaklı hastalıklardan bebeğinizi korurlar.

Pirinç, irmik, buğday, tam tahıllı unlar gibi farklı gıdalar ile bebeğinizin beslenme listesine ekleyeceğiniz tam tahıllar bebeklerde vücut gelişimine olumlu etkilerine ek olarak tokluk hislerini de geliştirirler.

Bebeklere Faydalı Tahıllar

Ek Gıdaya Geçiş Sürecinde Tam Tahılların Kullanımı

[geo_ad]

Genellikle tatsız olduğu düşünülen tam tahıllar çocuklar tarafından da çok fazla sevilerek yenilmez. Bunun önüne geçmenin en kolay yolu ek gıdaya geçiş sürecinin en başından itibaren bebeklere tam tahıl yedirmektir. Böylece bebek o lezzete alışır ve sonrasında tepki göstermez. Bazı anneler sindirim konusunda endişelenseler de aslında tam tahıllar lifli gıdalar oldukları için sindirimi zor olmamakla beraber kabızlık gibi sorunların da önüne geçerler.

Beslenme şeklini genellikle ebeveynlerinden görerek oluşturan bebek ve çocuklar için tam tahılı sevdirmek aslında size kalmıştır. Eğer siz öğünlerinize pilav gibi yemekler eklerseniz onlar da tam tahıllı yemekleri severek tüketirler.

Öncelikle haşlanmış pilav gibi pirinç içeren yemekler sunulsa da zamanla bu alışkanlık bulgura kaydırılabilir. Çünkü bulgur tam tahıllılar grubundadır ve pirinçten çok daha besleyicidir.

Sade bir şekilde tam tahılları tüketmeyi sevmeyen bebekler için damak zevkine göre tarifler hazırlanabilir. Örneğin meyve pürelerinizin içine ekleyeceğiniz farklı tahıllar bebeğinizin farkında olmadan gerekli besinleri almasına kolaylık sağlar.

Sebze çorbalarının içine ekleyebileceğiniz pirinç ile ya da bazı tariflerde tam tahıllı un kullanarak da bebekler için faydalı olan tahılları beslenme düzenine dahil etmeniz mümkündür.

Bebeklere Tahıllı Tarifler

Glüten Alerjisi Bulunan Bebeklerde Tahıl Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

[geo_ad]

Eğer bebeğinizde glüten alerjisi bulunuyor ise kullandığınız tahıllarda dikkatli olmalısınız. Pirinç gibi glüten içermeyen tahıllar olsa da arpa, buğday ya da yulaf gibi glüten içeren besinleri bebeğinize doktor kontrolünde vermelisiniz. Eğer alerji reaksiyonları yüksek ise tahıllarda bulunan besinleri farklı gıdalar ile takviye ederek bebek gelişimini olması gerektiği seyirde sürdürmeniz de elbette mümkün.

Tahıllar ile Bebek Muhallebisi Yapımı

Bebeğinizin beslenmesine bu yararlı tahılları dahil edebilmek için tam tahıllı un ya da pirinç unu kullanarak muhallebiler hazırlayabilirsiniz. Besleyici özelliği yüksek olan bu muhallebiler hem kolay tüketilebilir hem de doyurucudur. Marketlerde satılan tahıl içerikleri mamaları pişirmek zorunda olmadan kolayca hazırlayabileceğiniz gibi evde kolayca kendi tarifinizi de oluşturabilirsiniz.

[geo_ad]

Bunun için ihtiyacınız olan şeyler; 100 cc kadar anne sütü (ya da devam sütü) ve 1 tatlı kaşığı kadar da pirinç ya da tam tahıllı buğday unudur. Ateşe aldığınız sütün içerisine unu ekleyerek kısık ateşte pişirin. Bu süre zarfında unu süt içinde yavaşça ezerek karıştırmalısınız. İyice pişen ve koyulaşan süt, muhallebi kıvamı alır. Ocaktan alındıktan sonra ılımaya bırakılır ve uygun sıcaklıkta bebeğinize verebilirsiniz.

Bebeklere Tahıllı Mamalar

Sadece çocukların değil sizin de iyi beslenmeniz çok önemli, Bağışıklık Sistemini Zayıflatan 5 Kötü Alışkanlık yazımıza göz atabilirsiniz.

Bebekler için tahıllı mama tarifi için çok güzel anlatıma sahip şu videoyu izleyebilirsiniz.

Yorum yapın