Bebeklerde Yastık Kullanımına Ne Zaman Başlanmalı?

Bebeklerde Yastık Kullanımı ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Bebeklerde yastık kullanımına ne zaman başlanmalı sorusunun cevabını merak ediyorsanız öncelikle bu bilgilere sahip olmanız gerekir. Her anne baba bebeğinin gelişiminde doğru kararlar verebilmek için çaba sarf eder. Gerek fiziksel gerekse zihinsel gelişimde etkili olan unsurları doğru bir şekilde araştırarak, gerektiğinde uzman bir doktor kontrolünde olabildiğince sağlıklı bir süreç yürütmek en büyük hedefleridir. Bebek gelişiminde beslenme kadar önemli olan bir diğer unsur ise uykudur. Her geçen gün hızlıca büyüyen bebeklerin uyku kalitesi için yapılması gereken şeyler, en iyisini isteyen anne ve babaların kafalarını karıştırabilir. Böyle bir noktada ebeveynlerin ilk endişeleri yastık kullanımı konusunda gelişir. Eğer siz de bebeğiniz için yastık kullanımında doğru zamanı ve doğru şekli merak edenlerdenseniz bu yazımızda kafanızdaki sorulara yanıt bulabilirsiniz.

[geo_ad]

Bebeklerde Yastık Kullanımına Ne Zaman Başlanmalı

Bebeklerde yastık kullanımına ne zaman başlanmalıdır?

Her bebeğin gelişimi kendine özgüdür ve bunu en iyi gözlemleyecek olan kişi aslında annelerdir. Buna bağlı olarak uzmanlar bebeklerin yastık ile tanışma yaşını 2-8 yaş aralığı olarak belirtmektedir. Her ne kadar geniş bir aralık gibi gözükse de göz önünde bulunduracak unsurlar bebeğin en rahat uykuya sahip olmasında önemli etmenlerdir. Yüz üstü bırakıldığında başını kendisi hareket ettirebilen ve boyun kasları gelişmiş bebekler yastık kullanımına 2 yaş itibari ile geçebilirler. Bu kullanıma genellikle beşik türünden çocuk yatağına geçilen uyku eğitimleri ile başlanır. Bu süreç yarattığı büyüme algısı ile çocukları mutlu edebileceği gibi rahat hissettirmediği durumlarda da zorunluluk taşımaz.

[geo_ad]

Bebeklerde erken yastık kullanımı sorun yaratır mı?

Bebek gelişiminde yapılacak her değişiklik bebeğim gelişimine göre doktor kontrolünde gerçekleştirilmelidir. Bu nedenle yastık kullanımında da tüm uzmanlar tarafından belirlenen yaş kriterine uymak oldukça önemlidir. Aksi takdirde bebeklerde istenmeyen sorunlar yaşanabilir.

Bu sorunların başında oldukça sık karşılaşılan ani bebek ölümü sendromu gelir. Bu sendrom ile birlikte bebek uyku esnasında dönebileceği için yastık ile birlikte boğulma riskiyle karşılaşır. Yalnızca yastıklar değil aynı zamanda bebeğin yatağında bulunan pelüş hayvan ya da farklı kırlentler de bu riske sebep olabilir.

Bir diğer tehlike ise bebeğin doğal bir yapıya sahip sırt kas gelişiminin bozulmasıdır. Yastık sebebi ile ense kavisi zorlanabilir ve şekil bozukluklarına yol açabilir.

Erken yastık kullanımının diğer eksileri arasında da uyku kalitesinde düşüş gözlemlenmesi yer alır. Yastıklar yetişkin bireyler için rahat ettirici bir unsur gibi gözükse de bebekler için durum bu şekilde değildir. Gelişimini tamamlamamış bebekler yastık ile birlikte daha zor uykuya dalarlar ve yeterince dinlenemez. Bu nedenle de tüm günü huzursuz geçirebilirler. Ayrıca bazı bebeklerde yastıklar alerjiye de yol açabilir. Çünkü kimyasallar ile yıkanan yastıklar henüz hassaslığını koruyan bebeklerin cildine değer ve farklı reaksiyonlara yol açabilir.

Bebekler için yastık seçiminde nelere dikkat edilmeli?

[geo_ad]

Çocuk odasını hazırlarken büyük heyecan duyan ebeveynler elbette bebeğin birebir temas edeceği nevresim takımlarını seçerken de oldukça özenlidirler. Bu noktada hem yastık hem de yastık kılıfı seçimleri önemlidir. Dikkat edilmesi gereken en temel unsur yastığın içerdiği maddelerdir. Bu madde herhangi bir yırtılma ya da delinme ile çocuk için tehlike oluşturmamalıdır. Pamuk içerikli yastık seçimleri nefes aldıran özellikleri ile uykuda terleme yapmayarak bebekleri rahatsız etmez. Polyester, kuş tüyü, kaz tüyü ya da yün içerikli yastıklar içerdikleri maddeler sebebiyle alerjik reaksiyonlara yol açabilecekleri gibi aynı zamanda aşırı ısınmaya yol açarak bebeği rahatsız eder.

Yastık seçiminde boyut olarak da küçük ve ince yastıklar tercih edilmelidir. Çok yumuşak yastıklar bebeğin kafasının gömülme riskini arttırdığı için bebek yastıkları kısmen sert olmalıdır. Ayrıca 100% alerjik seçimler de bebeğinizin uyku kalitesini arttırmak için önemli bir noktadır.

[geo_ad]

Yorum yapın