Bebeklerde Uyku Düzeni İçin Dikkat Edilmesi Gereken 15 Adım

Bebeklerde rahat bir uyku, ebeveynler için bebek sahibi olmak ve ona sarılıp uyumak oldukça keyifli olabilir. Ancak, bebeğinize belli bir uyku düzeni kazandırmak oldukça zordur. Yeni doğan bebekler günde ortalama 18 saat, bir yaşını dolduran bebekler ise günde ortalama 14 saat uykuya ihtiyaç duyar. Bebeğinizin bu uzun süreler boyunca kaliteli bir şekilde uyumasını sağlamakta zorlanıyorsanız bazı ipuçları ve püf noktalardan yararlanabilirsiniz. Ancak, önemli olan sürekli bağlı kalabileceğiniz bir rutin oluşturarak bebeğinize ve ailenize uyacak şekilde farklı yöntemleri uygulayabilmektir. Bebeklerde uyku düzeni için aşağıdaki ipuçlarını takip edebilirsiniz.

Yeni Doğan Bebeklerde Uyku Problemi Çözümü

[geo_ad]

Bebeğiniz İçin Bir Uyku Programı Hazırlayın

Bebeğiniz için belirli bir uyku programı yapmak ve bunu rutin bir şekilde uygulamak, onun her akşam aynı saatte uyumasını kolaylaştırır. Ilık bir banyo yaptırmak, rahat uyku kıyafetleri giydirmek, masal okumak, uyku öncesi emzirme ya da ek gıdalar vermek ve masaj yapmak bebeğinizin uyku haline geçme sürecini hızlandırır. Diğer yandan, belirlediğiniz rutini her gece mutlaka uygulamak zorunda değilsiniz. Ancak, bebeğinizin günlük rutininizi kolayca takip edebilmesi ve bilinçaltında bunu anlamlandırması çok önemlidir. Bu yüzden her zaman aynı sırayı izlemeniz gerekir. Ayrıca, tam olarak her şeyi anlamasa da uyumadan önce yaptığınız bu rutin faaliyetleri bebeğinize ifade etmekten kaçınmayın.

Uykudan Önce Bebeğinizin Karnını Doyurun

Uyku öncesinde bebeğinizin doğru beslenmesi çok önemlidir. Eğer, bebeğinizi emzirerek veya başka yiyeceklerle aşırı bir şekilde besleyerek doyurursanız, bu durum onun gece boyunca rahatsız olmasına ve sık sık uyanmasına yol açabilir. Aynı sonuç, bebeğinizin karnını yeterince doyurmadığınızda da ortaya çıkabilir. Bu yüzden, bebeğinizi uykuya en yakın zamanda ve doğru bir şekilde beslemeye özen göstermelisiniz. Diğer yandan, bebeğiniz geceleri acıktığı için sık sık uyanabilir. Bu durumun, bebeğinizin uyku düzenini bozmaması için en erken 3-4 saatte bir uyanmasını alışkanlık haline getirmesine yardımcı olmalısınız. Ancak, bebeğinizin doğumdan sonraki ilk 3 ay boyunca çok sık emmek isteyeceğini göz önünde bulundurmanız gerekir. Bu zaman diliminde sabırlı bir şekilde hareket etmeli ve bebeğinizin geceleri emmek için uyanma aralıklarının uzamasını beklemelisiniz.

 

Bebeğinize Masaj Yapın 

[geo_ad]

Bebeğinizin çabuk uykuya dalması ve rahat bir şekilde uyuması için en faydalı yöntemlerden biri de onun narin vücuduna masaj yapmaktır. Yaklaşık 10 – 15 dakika bebeğinizin kollarına, bacaklarına, ellerine, ayaklarına, sırtına ve karnına uzun süreli ve orta şiddetli basınç uygulayarak masaj yapabilirsiniz. Ayrıca, bebeğinize masaj yapmak için zeytinyağı, susam yağı veya üzüm çekirdeği yağı gibi bebeklerin cildine çok iyi gelen bir yağı tercih edebilirsiniz. Ayrıca, bu yağlar ile bebeğinizin el, yüz ve ayaklarını nazikçe ovaladığınızda onu rahatsız eden gazların çıkmasına da yardımcı olabilirsiniz. Bebeğinizin masaj sonrasında çok daha çabuk uykuya daldığını rahatça gözlemleyebilirsiniz.

 

Uyku Öncesi Banyo Yaptırın 

Sıcak veya ılık bir banyo, yetişkinler için olduğu kadar bebekler için de rahatlatıcı bir faaliyettir. Ayrıca, uyku öncesi banyo yaptırmak bebeğinize uyguladığınız gece rutininiz için güzel bir uygulama olacaktır. Ancak, gece banyosunun amacı bebeğinizin rahatlamasını sağlamak olduğu için, banyo esnasında oyuncak ya da başka uyarıcılar kullanmaktan kaçının. Diğer yandan, bebeğiniz banyodan ve sudan çok hoşlanmıyorsa uyku öncesinde bu adımı atlayabilir ve ilerleyen zamanlarda programınıza tekrar ilave edebilirsiniz.

 

Doğru Bebek Bezi ve Pijama Giydirin  

Bebeklerde gece boyunca sağlıklı bir uyku uyuması için altının kuru olması önemli bir etkendir. Çünkü, ıslaklık bebeğinizin narin cildini rahatsız eder ve bütün gece onun huzursuz olmasına neden olabilir. Olası sızıntıları ve gece yarısı gereksiz bez değişikliklerini önlemek için kaliteli bir bebek bezi kullanmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca, bebeğiniz için uyku kıyafeti olarak hava alabilen bir kumaştan yapılmış yumuşak pijamaları tercih edin. Çünkü bebekler rahat bir kıyafet ile çok daha iyi uyurlar. Diğer yandan, uyku esnasında bebeğinizin üzerine aşırı kalın battaniye veya yorgan örtmekten kaçınmalısınız.

 

Gece Bebek Bezi Değiştirmekten Kaçının

[geo_ad]

Bebeğinizin bezini uyumadan hemen önce değiştirmeniz, altının çok daha uzun süre kuru kalmasını sağlar. Böylece, bebeğiniz geceleri daha az uyanacaktır. Ancak, gece uyku esnasında çok fazla gerekmedikçe bez değişimi yapmak bebeğinizin çok fazla uyanmasına ve tekrar uykuya dalmakta güçlük çekmesine yol açabilir. Bebeğinizin her emzirmeden sonra bezinin değiştirilmesine gerek yoktur. Bu nedenle, bebeğinizin bezini geceleri sadece çok aşırı dolduğunda değiştirmeye dikkat etmelisiniz.

 

Bebeğinize Masal Okuyun 

Bebeğiniz için masal okumak onun daha sakin bir bebek olmasına ve kolay uyumasına yardımcı olur. Bu yüzden, gece uykusundan önce bebeğiniz için masal okumak onun uyku düzeninde önemli bir yer tutar.
Masal okurken, bebeğinizi rahatlatacak şekilde sakin ve yumuşak bir ses tonu kullanın. Her bebeğin masallarda duyduklarına karşı farklı tepkiler verebileceğini unutmayın. Bundan dolayı, sabırlı olmalı ve bebeğinizin zamanla masallar eşliğinde uyumaya alışmasını beklemelisiniz.

Bebeğinizi Henüz Uyumadan Önce Yatağa Yatırın 

Esneme, ağırlaşan gözler, mızmızlanma hali ve gözlerini ovuşturma gibi yorgunluk belirtileri bebeğinizin uykuya hazır olduğunu gösterir. Böyle bir durumda, bebeğinizin karnını doyurma, bezini değiştirme ve diğer rutin hazırlıklarını tamamlayarak onu hemen yatağına yatırmalısınız. Bebeğinizi, henüz uyanıkken yatağa götürmeniz onun yatağına adapte olmasını kolaylaştırır ve uykuya geçişini hızlandırır. Ayrıca, ilerleyen süreçte, onu uykudan bir süre önce yatağa yatırmak ve kendi başına uykuya dalmasına izin vermek, kendi kendine uykuya dalmayı öğrenmesine de yardımcı olacaktır. Bu aşamada bebeğiniz ile göz temasından kaçınmaya dikkat etmelisiniz. Çünkü, bu durum bebeğinizde uyarıcı etki yapabilir ve yataktan kalkmak istemesine neden olabilir.

Bebeğinizi Sırt Üstü Yatırın

Karınlarının üzerine yatarak uyuyan bebeklerde ani bebek ölüm sendromu riskinin oldukça fazla olduğu görülmüştür. Bu yüzden, bebeklerin sırt üstü pozisyonda uyutulması gerekir. Bebeğinizi yatağa sırt üstü yatırmadan önce karnına, kollarına veya kafasına ritmik hareketlerle hafifçe vurarak onu sakinleştirmeye ve güvende olduğunu hissettirmeye çalışmalısınız.

 

Melatonin Hormonu İçin Karanlık Bir Ortam Sağlayın

Bebeğinizi uyutmadan önce yatak odası lambaları ile televizyon, telefon ve bilgisayar ekranlarını mutlaka kapatın. Ayrıca, gece boyunca suni ışığa maruz kalmak vücudun uyku-uyanıklık döngüsünü düzenlemekten sorumlu olan melatonin hormonu üretimini baskılayabilir. Bu yüzden, bebeğinizin uykuya dalmadan önce maruz kaldığı suni ışığı azaltmak amacıyla uyku öncesi günlük rutininiz sırasında mutlaka ışıkları loş bir hale getirmelisiniz. Bu amaçla, bütün gece bebeğinizin odasının tamamen karanlık kalmasını sağlayabilir ya da odaya yakın bir yerde loş ışık veren küçük bir gece lambası kullanabilirsiniz.

 

Yatağında Gereksiz Eşya Bulundurmayın

[geo_ad]

Bebeğinizin geceleri güvenli bir şekilde uyuması en çok dikkat etmeniz gereken konulardan biridir. Bu yüzden, onun yatağı veya beşiği içerisinde çarşaf ile battaniye veya yorgan dışında hiçbir şey bulunmamalıdır. Bunların dışında kalan yastık, süs eşyası ve oyuncak gibi tüm eşyaları yatağın dışına çıkarmayı ihmal etmemelisiniz. Çünkü bu fazladan eşyalar bebeğiniz için boğulma ve ani ölüm riski doğurabilir.

 

Geç Saatlere Kadar Uyanık Kalmasını Engelleyin 

Bebeğinizle gece geç saatlerde etkileşim halinde olmak, onun uyku saatini ileriye almasına neden olabilir. Ayrıca, bebeğiniz geceleri daha fazla uyanmayı alışkanlık haline getirebilir. Böyle durumlarda, onunla göz teması kurmaktan ve fazla konuşmaktan kaçının. Bebeğinize ninni veya şarkı söylemek ve karnına nazikçe dokunarak masaj yapmak onun uykuya dalması için çok daha etkili bir yol olacaktır.

Dinlendirici Bir Uyku İçin Esansiyel Yağlar Kullanın

Altı aydan büyük bebekler için, lavanta ve papatya gibi uçucu yağlar, rahatlatıcı bir uyku için küçük miktarlarda kullanılabilir. Bu kokuları odanın bir köşesinde bir kap içerisinde koku yayması için bulundurabilirsiniz. Ayrıca, çok fazla olmamak şartıyla bebeğinizin yastığına birkaç damla bu yağlardan damlatabilirsiniz. Böylece, bebeğiniz için dinlendirici uyku sağlamanız çok daha kolay olacaktır.

 

Alerjen Kaynakları Bebeğinizin Odasından Uzaklaştırın

Alerjen kaynaklar bebeğiniz burnunun tıkanmasına yol açarak uyku kalitesini düşürür. Bunun sonucunda da bebeğiniz sabahları yorgun kalkar. Bu nedenle, bebeğinizin odasını ve evinizin tamamını mümkün olduğunca temiz tutmanız ve tozlardan arındırmanız çok önemlidir. Uyku düzenini bozabilecek yünlü kıyafet ve eşyalar ile bebek pudrası, parfüm ve diğer kokulu kozmetik ürünlerini bebeğinizin uyuduğu odanın dışına çıkartmaya dikkat etmelisiniz. Bu şekilde önlemler almak, bebeğinizin alerjik sorunlar yaşamasını engelleyecektir.

 

Diş Çıkarma Belirtilerine Dikkat Edin

Bazı bebekler, doğumdan sonraki ilk üç ayda başlayan diş çıkarma ağrılarından muzdarip olabilir. Diş çıkarmak genel olarak bebeğinizin uyku kalitesini düşürebilir. Böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Diş çıkarma belirtileri olarak da bebeğinizin salyasının akması, diş etlerinin şişmesi ve hafif ateş gibi durumların olup olmadığını takip edebilirsiniz.

Bebeklerde uyku düzeni sağlamak için kullanılan bu yöntemler oldukça başarılı sonuçlar verebilir. Ancak, faydalı sonuçlar elde etmek için istikrarlı ve sabırlı olmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Önerilen Kategori: Bebek Bakımı kategorisinde bebeğiniz için sağlıklı bakım ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Yorum yapın