Bebeklerde İştahsızlık: En Etkili Öneriler

Anneler için en çok endişe duyulan konuların başında bebeklerde iştahsızlık gelir. Doğru bir beslenme rutininden uzaklaşılması durumunda kilo problemleri ortaya çıkabilir. İştahsız bebekler için önerileri en iyi şekilde uygulayarak soruna çözüm bulunabilmektedir.

Daha önce yemeği severek yiyen fakat 3 aydan itibaren bebeklerde iştahsızlık oluştuğu görülebileceği gibi; 4 ay, 5 ay, 6 aya kadar bu süreç yakından gözlenmelidir. Gelişim dönemlerinde kilo değerlerini korumaları için iştahlarının artırılması gerekir.

İştahsız Bebekler için Öneriler

[geo_ad]

1-Doğru Mama Seçimi Yapın

Mama tercihleri bebeklerin hoşuna gitmemesi durumunda almayı reddedebilmektedirler. Piyasada bu duruma uygun olarak hazırlanan özellikle kilo aldırıcı mama kategorisinde yer alan seçenekleri tercih ederek destekleyebilirsiniz.

Yenidoğan döneminin üzerinden geçen aylar sonrasında ağız tadının oturmaya başlaması dolayısıyla 3 aylık bebekte iştah azalması görülmesi olasıdır. Bu dönemden itibaren yukarıda da belirttiğimiz süreler 2 yaşa kadar uzanabilir.

İştahsız bebekler için mama tercihlerinde tam tahıllı ve prebiyotik özelliklerin olmasına önem verilmelidir.

2-Beslenme Alışkanlığı Kazandırın

Beslenme alışkanlığı kazanmaları bebeklerde ilk aylardan itibaren oturtulabilecek bir programın oluşmasını sağlayacaktır. Gün içerisinde öğün planlaması yaparak başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Bebeğim iştahsız diyorsanız mutlaka siz de bebeğinizin yaşına uygun olarak bir program oluşturmalısınız.

3-Beslenme Zamanlarını Eğlenceye Dönüştürün

[geo_ad]

Bebeklerin zamanlarını çok daha güzel bir şekilde değerlendirebilmeleri olanağını onlara sağlamak eğlenceli oyunlarla mümkündür. Bebeklerde iştahsızlık nasıl giderilir? Sorusu aklına takılan tüm ebeveynler için oyun en etkili çözümlerden biridir!

Eğlenirken beslenebileceği şekilde bebeğinize olan yaklaşımla besinlere karşı daha istekli olacaktır. Belirlenen zaman dilimlerinde yaşına uygun oyunlarla onunla birlikte güzel zaman geçirebilirsiniz.

4-Emen Bebeklerde İştahsızlık için Bir Dönem Bırakın

Bebeğiniz emmeye devam ediyor ancak iştahsızlık yaşamaya başladıysa özellikle gece beslenmesi için bir dönem emzirmeyi bırakmayı deneyebilirsiniz.

Beslenme alışkanlığı kazandırmanızla birlikte kilo aldırıcı bebek yiyecekleri ile takviye oluşturarak durumu kontrol altına alabilirsiniz. Emen bebeklerde iştahsızlık sık görülen bir problem olduğu gibi panik yapılmadan çözümlenecek bir sorundur.

5-Diş Çıkarma Dönemini Gözlemleyin

Diş çıkarma çoğu bebek için diş kaşıma isteğinin artış göstermesiyle birlikte iştahsızlığın oluşabileceği dönem olur. Bebekte iştah azalması durumunda dişlerinin kontrol edilerek her şeyin yolunda gittiğinden emin olmak önemlidir.

Eğer bebeğiniz diş çıkarmaya başladıysa, diş kaşıyıcılar gibi ekstra yardımlar alarak yeme alışkanlarını korumalarını sağlama olanağınız bulunur.

6-Sağlık Durumunu Kontrol Edin

[geo_ad]

Her şey yolunda ama bebeğim iştahsız diyorsanız sağlık kontrolü yaptırmanızda fayda olacaktır. Bebekler için herhangi bir problem olmadan yaşanan yemeye karşı ilgisizlik başlangıcı gözlemlendiğinde profesyonel destek alınması uygundur.

Doktorunuzun uygun görmesi durumunda bebeklerde iştahsızlık için şurup kullanımıyla desteklenen beslenme oluşturulabilmektedir. Sağlık durumuyla alakalı sorunlardaki çözümler de aynı şekilde bilimsel olarak tamamlanabilir.

Bebeğim Çok İştahsız Nasıl İştahı Açılır?

İştahsız Bebekler
İştahsız Bebekler

İştahsız bebek anneleri için bebeklerinin sağlıklı beslenme düzenine sahip olmasını destekleyecek tüm yiyecekler önem taşır.

Bebeklerde iştah açıcı yiyecekler listesi içerisinde yer alan tüm alternatifleri başarılı sonuçlara ulaşabilmede etkili olacaktır. Bebeklikten çıkarak çocukluk dönemine geçmesiyle de 2 yaşa kadar beslenme programı oturtularak ilerleyen yaşlarına iyi beslenme düzeniyle geçmesi sağlanabilir. Yeni doğan, 3 aylık, 4 aylık bebeklerde iştahsızlık nedenleri yukarıda yazılı olan listeyle kontrol edilebilmektedir.

İştahsız bebekler için beslenme önerileri:

[geo_ad]

  • Ek gıdalar
  • Formül mama
  • Sebze
  • Anne sütü
  • Püre halinde yiyecekler
  • Bebek bisküvileri, küçük porsiyonlarda

Bebeğim çok iştahsız diyenler için temel olarak bu gıdalarla dengeli ve sağlıklı beslenebilmeleri açısından fayda oluşturulması beklenir. İştah açıcı şekilde tercih edilmeleriyle birlikte en iyi sonuçların alınabileceği sonuçlara ulaşabilme olanağı bulunur.

“Bebeklerde İştahsızlık: En Etkili Öneriler” üzerine bir yorum

Yorum yapın