Bebeklerde Gece Beslenmesi (Nasıl Olmalı)

Ailenizin yeni ve en küçük üyesi geceleri uyanıyor mu? Bebek beslenmesi hakkında fazla bir bilginiz yok mu? O zaman bu yazımız tam size göre!

Evinizin neşe kaynağı olan bebeğinizin öğün sayısı oldukça önemlidir. Normal zamanlarda 2-3 saate bir süt veya mama ile beslediğiniz bebekler, bazı geceler uykudan ağlayarak uyanabilir. Bunun nedenlerinden biri, gece beslenmesini atlamanız olabilir.

Yeni doğan bebekler 7 aylık – 8 aylık bebeklere göre gecede 2 ya da 3 kez uyanıyorsa bu normaldir. İlk 2 aylık bebeklerde gece boyunca bu durumu yaşadıysanız muhtemelen bebeğinizin karnı acıkmıştır ya da gün içerisinde yetersiz beslemişsinizdir.

İlk 6 aylık olana kadar gece öğünleri de dahil olmak üzere sütle bebeğinizi beslemelisiniz. Anne sütünün sindirimi kolay olduğu için bebekler az ve sık beslenir. Bebek geceleri uykudan uyanmasa bile 2-3 saatte bir bebeği uyandırıp emzirin.

Bebeklerde Gece Beslenmesi Önemi

Yenidoğan bebeklerde beslenme oldukça önemlidir. Geceleri de dahil olmak üzere 2-3 saatte bir bebek beslenmeli hatta gece uyandırıp tekrar beslenmelidir. Eğer bebek geceleri ağlayarak uyanıyorsa muhtemelen acıkmıştır.

İlk 6 aylık bebek anne sütü bebeğin sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını ve gelişmesini sağlar. Ancak gece beslenmesi belirli aylara kadar devam etmelidir. Bunun nedeni sindirim sistemi ve midesinin genişlemesidir.

6 aydan sonra bebeğin mide kapasitesi artar bu yüzden bebek diğer aylardaki gibi sık sık beslenmeye ihtiyaç duymaz.

8 aylık bebeğinizin gece ağlamaları ve acıkmaları devam ediyorsa, bazı günler beslenmelidir. Ancak bu durum rutin haline geldiyse mutlaka doktora danışılmalıdır.

Gece Beslenmesi Ne Zaman Kesilmeli?

Bebekler 6 aya kadar gece beslenmesine ihtiyaç duyar ve geceleri 2-3 saatte bir beslenir. 6. aydan sonra gece beslenmesi bebekler için ihtiyaçtan çıkıp alışkanlık haline gelir.

Peki bunu nasıl anlarsınız?

Tracy Hogg yazarlı ”Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler” kitabında da belirttiği gibi eğer bebeğiniz;

 • Her gece aynı saatlerde uyanıyorsa,
 • Emzik verdiğinizde eğer tutuyorsa,
 • Uyandığında dudağını yalıyorsa,
 • Elini ağzına sokuyorsa acıktığı için uyanmıştır.

Fakat tepki vermeden, çığlıklar içinde ağlıyorsa uyanmasının sebebi daha farklıdır.

Böyle bir durumda ek gıdalara geçilerek bebeğin karnı tok tutulur ve böylece bebek geceleri uyanmaz.

Bebeklerde Gece Beslenmesi Nasıl Kesilir?

Bebekler gece beslenmesine devam ederse çeşitli sorunlara neden olmaktadır; kilo, gaz, kabuslar… Bu nedenle bebeklerde gece beslenmesi 7. aydan itibaren kesilmelidir.

Peki nasıl?

 • Bebekler alışkanlıklar halinde büyür o yüzden gece beslenmesi saatini hep aynı saatte yap.
 • Emzik veya uyku arkadaşı ile bebek kendisini daha rahat hisseder.
 • Kendisi uyanmadıkça aç kalır endişesi ile bebeğini uyandırıp besleme yapma.
 • Uyandığında hareketlerini gözlemle ve açlık halinde değilse beslemeye zorlama.

Bebeklerde gece beslenmesi 1 yaşına kadar azalma göstererek biter. 1 yaşından itibaren bebeğinizin gece beslenmesine ihtiyacı yoktur.

Yukarıda yazanları bebeğinizin üzerinde denerken bir doktor eşliğinde veya tavsiyesiyle yapınız.

Gece Beslenmesinin Olumsuz Yanları

 • Bebeğinizin uykusunun bütünlüğü bozulur.
 • Beslendiğinde enerji aldığı için tekrar uyumakta zorlanır.
 • Aldığı besin nedeniyle dışkı bıraktığı için uykusu tekrar bozulur.
 • Diş çürüğüne neden olabilir
 • Orta kulak enfeksiyonuna yakalanma ihtimali artar.

Bebeklerde Gece Beslenmesi Hakkında Öneriler

6 aylık periyodu dolduran bebek bu zamana dek anne sütüyle beslendiyse artık birkaç farklılık gösterebilir. Bebeğin yavaş yavaş dik oturmaya, yiyecekleri kendileri yemeye çalıştığı dönem bu aydan sonra giderek artış gösterecektir.

Peki, 9 aylık olan bebekler nasıl beslenmelidir? Ek gıda diye adlandırılan süreç aslında anne sütünden kolay sindirilebilir gıdalara geçiş yapılan süreçtir. Bu dönemde bebeğiniz en fazla 2 ek gıda öğünü almalıdır. Ek gıdalar devam sütü, meyve püreleri, yoğurt, patates, havuç, kabak haşlaması gibi kolay tüketilebilir ve sindirebilir gıdalardan oluşur.

Peki, miktarı nasıl ayarlayabilirsiniz? Miktar, 2 bebek kavanozunu geçmeyecek kadar olmalıdır. Bunun haricinde bebek sadece ek gıdayla değil, gün içerisinde anne sütüyle de beslenmelidir. Ek gıdaya geçmek için acele etmenize hiç gerek yok.

Ek gıda olarak verilen avokadonun faydaları yazımıza göz gezdirebilirsiniz.

Doktor kontrolünde bir liste hazırlayabilir ve bebeğinizin sağlıklı gelişmesine yardımcı olabilirsiniz.

Ek gıda sürecinde bebeklerinizde kaşıntı, kızarıklık, hırıltılı soluma kusma ya da ishal gibi bazı sorunlar yaşıyorsanız, muhtemelen bebeğinizin besin alerjisi olabilir. En yaygın besin alerjileri yumurta, domates, deniz ürünleri, portakal, çilek, arpa gibi besinlerden kaynaklanıyordur.

Ek gıda sürecinde besin alerjisi yaşamamak için bu besinlerden oldukça az verilmelidir. Öncelik diğer besinlerin olmalıdır. Doktor kontrolünde bebeğiniz için en iyi ek gıda listesi hazırlayabilir ve böylece bebeğinizin sağlıklı gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Bebeğinize çorba tarifleri hazırlamak isterseniz bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Yorum yapın