Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir? En Etkili Gaz Masajı

Anne babaların en çok karşılaştığı sorunlardan biri bebeklerde gaz sancısıdır. Hem bebeğe hem de ebeveynlere sıkıntı veren bu durum genellikle bebeklerin ilk haftalarda emzirme ile birlikte hava yutmasından kaynaklanır. Tüketilen gıdanın hazmının rahat gerçekleştirilememesi de gaz oluşumuna yol açmaktadır. Gaz sancısı ile birlikte bebeklerde ağlama da görüldüğünden anne babaların etkili gaz masajı ve gaz çıkarma yöntemleri hakkında bilgi edinmeleri gerekir. Bu sorunu atlatamayan ve ağlama nöbetleri sıklaşan bebeklere doktorlar tarafından kolik tanısı koyulmaktadır. Günümüzde neredeyse her üç bebekten biri bu tanıya sahiptir.

Bebeklerde En İyi Gaz Çıkarma Yöntemleri
Bebeklerde En İyi Gaz Çıkarma Yöntemleri

Bebeklerde Gaz Sancısı Neden Olur?

[geo_ad]

Doğumdan sonra bebeğin sindirim sistemi hemen gelişmemekte ve onu bu sürece hazırlama görevi anne babalara düşmektedir. Bu süreçte annenin gaz yapan gıdalardan uzak durması gerekir. Bunun yerine bebeğin rahatça sindirebileceği gıdalar tüketilmelidir.

Çoğunlukla doğumdan iki üç hafta sonra başlayan gaz sancısı özellikle akşamları ve geceleri daha sık görülür. Bebek sıvı beslendiğinden ve hareketsiz şekilde yattığından gazını kendi çıkarmakta zorlanacaktır. Bunun için bebeklerde gaz sorununa ne iyi gelir sorusunun yanıtı mutlaka öğrenilmelidir.

Annenin tükettiği her besin doğrudan bebeği etkilediğinden gaz sorunu yaşamamak adına yoğurt, yumurta, su, soğan, çemen tohumu, sarımsak gibi besinler bol miktarda yenilebilir. Bazı besinler her bebekte gaz yapmamaktadır. Bunları deneyerek öğrenmek en etkili çözüm olacaktır.

Bebeklerde Gaz Sancısı Neden Gece Olur?

Bebeklerde gaz sorunu daha çok akşam saat 6’dan sonra olmaktadır. Özellikle bebeğin altıncı ile sekizinci haftaları arasında sık ağlama nöbetleri görülür. Genelde bu şikayetler üç saat boyunca devam etmektedir. Bebeklerde gaz sancısı neden gece olur diye bakıldığında bebeğin gün boyunca yuttuğu hava baloncuklarının etkisini akşam saatlerinde gösterdiği görülür. Bu durumda bebek bacaklarını karnına doğru çekerek ağlar ve böylece gaz sorunu olduğu anlaşılabilir.  Yaşanan gaz sorunu özellikle bebeğin üçüncü ayında daha sık görülmektedir. Bu durum halk arasında üç ay gazları olarak da tabir edilir. Dördüncü ayda bebeğin rahatça hareket etmesiyle yaşanan gaz sorunu da giderek azalmaya başlamaktadır. Bu süreçte bebeklerde gaz sancısı bitkisel çözüm önerilerini denemekte yarar vardır.

Bebeklerde En İyi Gaz Çıkarma Yöntemi

[geo_ad]

Bebeklerde en iyi gaz çıkarma yöntemi masaj olarak ifade edilir. Yapılacak doğru masajla birlikte bebeğin sancısının hafiflemesi ve daha rahat vakit geçirmesi sağlanabilir. Masaj için bebek omuza yüz üstü yatırılır ve sırt kısmı dairesel hareketlerle ovalanır ve hafif hafif vurulur. Bu en etkili masaj şekli olup pek çok kişi tarafından bilinir. Buna alternatif olarak bebek dizinin üzerine ya da yere yatırılır. Hafifçe bacakları ileri doğru götürülüp geri çekilir. Hem eğlenceli hem de faydalı olan bu yöntem bebeğin rahatlamasına yardımcı olacaktır.

Bebeklerde Bu Sancı Kaç Ay Sürer?

Bebeklerde gaz sancısı kaç ay sürer diye araştırıldığında çoğu bebekte bu sorunun bir yaşından itibaren tamamen kesildiği görülür. Zirve dönemi ise genellikle edinci hafta civarlarında olmaktadır. Doğumdan sonra ikinci haftayla birlikte başlayan gaz sancıları eğer çok sık görülüyorsa bu durumda doktora başvurularak yardım alınmalıdır. Bebeğin hareket kabiliyetinin artmasıyla birlikte sancının giderek azaldığı görülmektedir. Ancak bunun sıklığı bebekten bebeğe farklılık gösterecektir. Çoğu bebekte dördüncü ve beşinci aylarla birlikte hareketlenme başlamakta, bundan sonra gaz problemi kademeli olarak kaybolmaktadır. Dolayısıyla bebeklerde gaz sorunu ne zaman geçer sorusunun yanıtı bazı bebeklerde değişik olabilir.

Bebeklerde gaz sancısı - En Etkili Masaj
Bebeklerde gaz sancısı – En Etkili Masaj

Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir?

[geo_ad]

Bebeğin beslenmesi ile gaz problemi arasında doğrudan ilişki vardır. Dolayısıyla bebeklerde gaz sancısına ne iyi gelir diye araştırıldığında beslenme düzeni ve şeklinde değişiklik yapılması gerektiği görülür. Buna göre bebek emzirilirken her beş dakikada bir bebeğe masaj yapılmalı ve midesinde hava birikmesine engel olunmalıdır. Hava girişini önlemek adına bebeğin meme ucunu tamamen tuttuğuna dikkat edilmelidir. Eğer bebek biberon ile besleniyorsa mutlaka hafif dik pozisyonda tutulmalıdır. Piyasada özel üretilmiş gaz yapmayan biberonlar satılmakta olup sorunu azaltmak adına bu biberonlar tercih edilebilir. Bunlara rağmen bebekte biraz daha gaz kalma ihtimali vardır. Bunu çıkarmak adına bebeğe ılık bir duş aldırmak ya da sağlıklı bir bebek losyonu ile karın bölgesine masaj yapmak faydalı olacaktır.

Bebeklerde gaz sancısına iyi gelen şeyler arasında beslenme son derece önemlidir. Buna göre anneler beslenme programında karnabahar, kuru baklagiller, lahana, süt ürünleri, brokoli, gazlı içecekler, kahve, çay gibi besinlerin tüketimini mümkün olduğunca azaltmalıdır. Bunları beslenme programına dört gün arayla sokmak ve böylece hangi besinin gaz yaptığını bulmak yararlı olacaktır.

Bebeklerde Gaz Sancısına Bitkisel Çözüm

Bebeklerde gaz bitkisel çözüm denilince kimyon, anason, dere otu, rezene, çörek otu, elma sirkesi gibi besinler tavsiye edilir. Özellikle bebeklerdeki gaz sorununa rezenenin iyi geldiği belirtilir. Bunun için bir buçuk çay kaşığı rezene tohumu dört fincan suyun içerisinde yaklaşık on dakika kadar kaynatılır. Hazırlanan rezene çayı soğuduktan sonra gün içerisinde küçük dozlarda olmak kaydıyla iki ya da üç kez bebeğe verilebilir. İsterse anneler de bu çayı tüketebilirler. Buna alternatif olarak elma sirkesi de kullanılabilir. Doğal olarak üretilmiş elma sirkesi en etkili yöntemlerden biri olarak bilinmekte olup bebeğin içme suyuna bir iki damla karıştırılır.

Bebeklerde gaz sancısı kimyon kullanılarak da giderilebilir. Bu amaçla bir çay kaşığı toz kimyon kaynamış suyun içine koyulur ve bir taşım kaynatılır. Ardından çay tülbent yardımıyla süzülür ve içerisine iki çay kaşığı toz şeker eklenerek iyice karıştırılır. Hazırlanan çay az miktarda ve yavaş yavaş bebeğe içirilebilir.

Bebeklerde Gaz Sıkışması

[geo_ad]

Bebeklerde gaz sıkışması ağlama krizleri, karında şişlik ve sertlik, bacakların karın içine doğru çekilmesi, yüzün kızarması, ellerin yumruk yapılması gibi belirtilerle anlaşılmaktadır. Bu dönemde bebek rahatlamak için emmek ister fakat emme esnasında sancı sebebiyle çığlık atarak memeden uzaklaşabilir. Sık sık emzirmek de bebeğin sancısının artmasına sebep olacağından bu dönemde annenin bilinçli davranması önemlidir. Yaşanan sıkışmayı gidermek için bebek doktor tarafından muayene edilerek başka herhangi bir sorununun olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bu noktada genellikle rahatlaması adına doktorlar bebeklerde gaz sancısı için damla vermektedir. Bunun nasıl ve ne şekilde kullanılacağı doktor tarafından ifade edilmektedir.

Bebeklerde Gaz Problemi İçin Tavsiyeler

Hem masaj şekilleri hem de bitkisel çözümler gibi çok sayıda çözüm önerisi sunulur. Bu dönemde en büyük görev anneye düşmekte olup beslenme şeklinde hassas davranması gerekir. Gaz yapan yiyeceklerin neler olduğu araştırılmalı, bunlar dikkatli tüketilmelidir. Bunun yanı sıra karna ılık havlu koymak, ağlama nöbetleri esnasında sakince durarak bebeği susturmaya çalışmak, bebeğin ayaklarını hep sıcak tutmak, bebeği çok soğuk ya da çok sıcak ortamlardan uzak tutmak işe yaramaktadır. Genellikle ebeveynler bu süreçte bebeklerde en iyi ilaç arayışına girmektedir. Ancak bu ağrıların etkisini azaltan henüz kanıtlanmış bir ilacın olmadığı ifade edilir. Hangi ilacın hangi bebeğe fayda edeceği kesin olarak bilinmemektedir.

 

Bebeklerde Gaz Çıkarma Yöntemleri Nelerdir?

[geo_ad]

Bebeklerde kolay gaz çıkarma yöntemleri işe yarar sonuçlar vermektedir. En bilinen ve klasik yöntem omuza dayanmadır. Omuza yatırılan bebeğin sırtı yavaşça ovalanır ve omuzda tutularak gazın çıkması sağlanır. Buna alternatif olarak bebeğin yüzü yana bakacak şekilde kucağa yatırmak da işe yaramaktadır. Bu tutuşta bebek yüzü bir bacağın, midesi ise diğer bacağının üzerinde yan duracak şekilde yatırılır ve sıkıca kavranarak sırtına hafifçe masaj yapılır. Özellikle sık sancı çeken bebekler için bu pozisyon fayda sağlamaktadır.

Dik oturtma, kolun üzerine yatırma, ayak parmaklarını burna değdirme de gaz sancısı probleminin giderilmesinde etkilidir. Genelde bebeklerde en kolay gaz çıkarma yöntemi dik oturtma olarak bilinir. Bu yöntemde bebek kafası hafif öne eğik olacak şekilde kucağa oturtulur ve koltuk altından tutularak bir el ile göğüs bölgesine destek verilir. Bebeğin kafasının öne düşmemesine dikkat edilerek sırtı hafif hafif ovalanır.

Bebeklerde Gece Sancısı

Gece gaz sancısı sıklıkla görülmekte olup bu durum genellikle kolik ile benzerlik göstermektedir. Bunları birbirinden ayırmak için 3 kuralına dikkat edilmesi gerekir. Yani bebek hafta boyunca en az üç gün ve üç saat boyunca ağlıyorsa, üstelik bu durum üç hafta boyunca devam ediyorsa çoğunlukla bu kolik olarak ifade edilir. Yaşanan sancının ve ağlamanın kesin bir çözümü olmayıp bunu hafifletmek ve bebeğin dikkatini başka yönlere çekmek için çeşitli yöntemler uygulanabilir. Böylece bebeklerde gaz ne kadar sürer sorusunun yanıtı da mümkün olduğunda kısa bir zaman dilimini kapsayacaktır. Özellikle her emzirmeden sonra bebeğin gazını çıkarmak için masaj yapmak faydalı olmaktadır. Gün içerisinde birkaç dakika boyunca yüz üstü yatırmak da bu soruna karşı verilen öneriler içerisinde yer almaktadır.

Medium Paylaşımlarımız için tıklayın.

Yorum yapın