Bebeklerde Egzama (Tedavisi)

Bebeklerde egzama problemi için mi buraya geldiniz? Biz de bu yazımızda sizlere ne olduğunu, belirtilerini ve tedavisi hakkında bir yazı hazırladık.

Dilerseniz hiç zaman kaybetmeden başlayalım.

Egzama Nedir?

Egzama bebeklerde ve çocuklarda görülen bir cilt hastalığıdır. Atopik dermatit olarak da bilinir. Ağırlıklı olarak el, yüz ve ayaklarda görülür.

Kendi içerisinde farklı türleri de vardır.

Bebeklerde Egzama Neden Olur?

Egzamanın bebeklerde ortaya çıkmasının farklı nedenleri mevcuttur.

 • Bunların en başında bebeğin cildinin aşırı hassas olmasıdır.
 • Yine alerjik bir bünyesi var ise o zaman da böylesi bir durum görülebilir.
 • Bebeğin cildinin bir sebepten ötürü kuruması da egzamayı bebeklerde egzamanın çıkmasına neden olabilir.

Bebeklerde Egzama Belirtileri

 • Kaşıntı egzamanın en temel belirtileri arasındadır.
 • Bunun yanı sıra bebeklerde cilt kuruluğu da bir diğer belirtisidir.
 • Aşırı derece özellikle yüzde egzama olması durumunda görülen kızarıklık
 • Bebeğin ayak bileğinde görülen şişlik
 • Gece yaşanan uyku problemleri temel belirtilerdir.
 • Kimi zaman bebeğin cildi pul pul dökülebilir.

Kulak arkası egzama için de benzer bir durum söz konusudur.

Nasıl Tedavi Edilir?

Egzama tedavisinde uzman hekimin egzamayı inceledikten ve gerekli tetkikleri yaptıklardan sonra duruma göre farklı türden tedavi yöntemleri uygulayabilir.

Bunlardan bir tanesi ve elbette ilk akla geleni egzama kremi adı verilen özel krem türleridir.

Kullananlar tarafından ifade edildiği gibi bu kremler kaşıntıyı yok eder. Kızarıklığı giderir. Cilt yüzeyinde ortaya çıkan kabarcıkları giderir iken aynı zamanda bebeğin çocuğun rahatlamasına neden olur iken olası enfeksiyonları da önler.

Elbette egzama için özel olarak verilen nemlendiriciler de tedavi için uygulanan bir diğer yöntemdir. Bu nemlendiriciler topikal olan nemlendiricilerdir.

Bunun yanı sıra yine ilaç tedavisi olarak bakıldığında topikal streoidler de kullanılır. Ayrıca topikal anti-inflamatuar ilaçlar da şiddetli olan durumlarda kullanılır. Islak sargı tedavisi bir diğer yöntemdir.

Bu sorundan dolayı gece uyuma sorunu yaşayan bebeklere de antihistaminikler uygulanarak bebeğin gece rahatça uyuması sağlanır. Tüm bu yöntemler fayda etmediği zaman ise kortikosteroid uygulaması ve/veya fototerapi duruma göre yapılabilir.

Tüm bunların yanı sıra bir diğer tedavi etme yöntemi de, İbrahim Saraçoğlu bitkisel tedavisi olarak bilinen yöntemdir. Bu yöntem vasıtası ile de bebeklerde görülen egzama probleminden kurtulmak mümkündür.

Egzama Bulaşıcı Mı?

Biliyoruz ki en çok merak ettiğiniz sorulardan bir tanesi de egzamanın bulaşıcı olup olmadığıdır. Egzama kimi zaman aksi sanılsa da hiçbir biçimde bulaşıcı değildir. Hiçbir biçimde hiç kimseye bulaşmaz.

O yüzden en ufak bir tereddüt duymaya ve endişeye gerek yoktur.

Öneriler

Egzama ”nasıl geçer” sorusunun yanıtını üstte ana hatları ile bu biçimi ile verirken bir hususun da altını çizmek gerekir.

 • Anne babaların bu dönemde son derece sabırla, özenli ve dikkatli olması gerekir. Bu sorunu yaşarken doktorun dediklerine harfiyen uyulmalıdır.
 • Bebeklerde böyle bir sorun varsa mutlaka bebeklerde alerji yapan her türlü durum ortadan kaldırılmalıdır.
 • Kullanılan temizlik malzemelerin dikkat edilmeli, cildinde tahriş, kaşıntı gibi durumlara yol açan etkenler ortadan kaldırılmalıdır.
 • Giysileri sık sık değiştirilmeli, bol pamuklu giysiler giydirilmelidir.
 • Bebeğin cildi tüm mevsimlerde nemlendirilmeli ve asla kurumaması sağlanmalıdır.

Egzama Ne Kadar Sürer?

Egzama probleminden kullanılan ilaçlar ve yapılan tedaviler sonrası kısa sürede yapılan tedavinin türüne göre kısa sürede kurtulmak mümkündür.

Nadiren de olsa bazı durumlarda bu süre egzamanın türüne göre uzayabilir. Beklendiğinden daha uzun sürebilir. Böylesi bir durumda ise endişe duymamak ve uzman hekim ile iletişimde olmak gerekir.

Yorum yapın