Bebeklerde Çocuklarda Kulak Enfeksiyonu ve Tedavisi

Yetişkinlere oranla çocuklarda ve bebeklerde kulak enfeksiyonu daha hızlı gelişir, çocuk çok küçükse hissettiği acıyı ifade edemez. Çocuğun kulak iltihabı olduğunu tespit ettiğiniz zaman hemen doktorunuzla görüşmeniz gerekir. Bu arada çocuğun tedaviden önce rahatlamasını sağlayacak bazı tedbirler alabilirsiniz. Çocuklarda kulak enfeksiyonunun ayırt edici özelliği çocuğun huzursuz olması rahat uyuyamaması, kulaklarını çekiştirmesi olarak ortaya çıkar. Çocuğunuzu düz sırt üstü bir pozisyonda yatırmayın! Çünkü çocukta kulak enfeksiyonu varsa bu enfeksiyonlar iltihaba ve dolayısı ile bir sıvıya yol açacaklardır, çocuk sırt üstü yatırıldığında ise bu sıvı basınç uygulayarak daha fazla ağrıya neden olacaktır.

Bebeklerde ve Çocuklarda Kulak Enfeksiyonu Belirtileri

Kulak enfeksiyonlarında çocuk bir şeyler yerken veya içerken ağrı hissedecektir. O yüzden içeceği ve yiyeceği sınırlı olacaktır. Çocuğun rahatlaması için sık sık ona su ve meyve suyu içirmek yararlı olabilir. Çocuklar kulak enfeksiyonu geçirdiklerinde daha az süt almaları öneriliyor. Çünkü süt ürünleri çocuğun vücudundaki mukus salgısının yoğunluğunu  arttırmaktadır, bu da tahliyenin zorlanması demektir. Çocuğun kulağında biriken sıvıların dışarı atılması zorlaşmaya başlar. Bebek huzursuz ve Gergin ise onu yatıştırmak için yumuşak ve düşük volümlü bir ses ortamı yaratmaya çalışın. Yüksek sesli müzik dinletmeyin! Televizyonun sesini kısın bu tedbirler çocuğun rahatlamasına yardımcı olacaktır. Kulak enfeksiyonu geçiren çocukların uyumaya çalışırken kulak ağrısını daha fazla hissettikleri biliniyor, bunu önlemek için ya da hafifletmek için kısık sesle çocuğunuzun hoşlanacağı ninnileri ya da şarkıları  fısıldayabilirsiniz. Çocuk uyumakta zorluk çekiyorsa onu omuzlarınızı alarak uyutmaya çalışabilirsiniz

Çocuklarda kulak enfeksiyonları nedir ve neden olur?

[geo_ad]

Kulak enfeksiyonları kulak zarı arkasında sıvı birikmesi sonucu ortaya çıkan bakterilerin sebep olduğu bir hastalıktır. Küçükten büyüğe herkes kulak enfeksiyonu geçirebilir, ama çocuklar daha hassas oldukları için daha özenli yaklaşmak gerekiyor. Kulak enfeksiyonunun bilimsel adı Otitis Media olarak adlandırılır; orta kulağın bazı kısımlarında enfekte olan veya şişen Kulak zarı arkasında sıvı kulakta ağrılara yol açar. Ateşin yükselmesine sebep olur, ateşin aşırı derece yükselmesi çok daha tehlikeli olan beyin zarı iltihaplarına yani Menenjit hastalığına yol açabilir. Çünkü vücudumuzda bakteriler her an tetikte beklemektedirler. Bağışıklık sisteminin zayıflaması ile harekete geçerler. Çocuklarda bu süreç bakterilerin lehine olarak gelişir. Çünkü çocukların bağışıklık sistemi daha zayıftır. Efüzyonlu otitis Media adı verilen bir kulak enfeksiyon çeşidi daha vardır. Bu kulak enfeksiyonunda akut otitis Media’daki gibi belirtiler görülmeyebilir. Ancak doktorlar özel aletlerle bunu ortaya çıkarabilirler.

Çocuğun Kulak Enfeksiyonu Olduğunu Nasıl Anlayabiliriz?

Basit birkaç yöntemle çocuğunuzun kulak enfeksiyonu geçirdiğini anlayabilirsiniz. Örneğin çocuk sık sık ağlıyor ve huzursuz ise eli kulaklarına gidiyorsa kulak enfeksiyonunda şüphelenebilirsiniz! Uyku problemleri varsa, kulaktan sıvı boşalıyorsa veya yürümede denge problemleri meydana gelmişse ses duyduğunda rahatsızlık hissediyorsa, kulağını tutup çekiştiriyorsa kulak enfeksiyondan şüphelenebilirsiniz. Kulak yapısı üç ana kısımdan meydana gelmektedir; dış kulak orta kulak iç kulak olarak üç kısma ayrılmaktadır. Dış kulak, kulak memesine kadar uzanan kavisli kanadı temsil eder ve kulak zarına kadar uzanan kanalı da içerir. Kulak zarı ile dış kulağı birbirinden ayırmaktadır. Enfeksiyonların en çok geliştiği yer; orta kulak ile iç kulak arasında yerde bulunmaktadır iç kulağa sesin titreşimlerini ileten Malleus – İncus ve Stapez adı verilen kemikler vardır orta kulak kemikleri hava ile kuşatılmıştır. İç kulağımızda denge koruyucu bir labirent sistem vardır, sistemin parçası koklea ses titreşimlerini  orta kulaktan elektriksel sinyallere dönüştüren salyangoza benzeyen bir organdır. Duymamızı sağlayan sinirler bu sinyalleri buradan beyne taşımaktadır.

Çocuklarda Kulak Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?

[geo_ad]

Doktorların tedavi aşamasında uyguladığı rutin bir tedavi programı vardır. Doktorlar 7 gün ile 10 gün arasında hastaya Amoksisilin gibi bir tür antibiyotik verirler ve ağrı – ateşi önlemek için ek ilaçlar yazarlar. Hastalığa yol açan faktör bakteri olduğu için antibiyotikler genellikle işe yaramaktadır. Fakat antibiyotik kullanımının sıklaştırmak mikropların dayanım direncini artıracaktır böylece antibiyotikleri daha etkisiz hale getireceklerdir. Bu nedenle dikkatli bir kullanım gerekiyor. Çocuğa ilaçları verdikten 2 veya 3 gün sonra çocukta belirgin iyileşme görmeniz gerekiyor. Eğer belirgin bir iyileşme göremiyorsanız ilaçların etki etmediğini anlamanız gerekir. Bu durumda doktora yeniden başvurmanız gerekiyor.

Yorum yapın