Bebeklerde Babinski Refleksi

Yetişkinler gibi bebekler de ani olaylara birkaç farklı şekilde tepki verebilir. Bu tepkiler aslında sinir sisteminin geliştiğini ve bebeğin sağlıklı olduğunu gösteren bir reflekstir.

Muhtemelen anne olmadan önce hiç duymadığınız babinski refleksi, yenidoğan bebeklerde olması gereken bir reflekstir.

Bebeğin ayak tabanının uyarılması yani hafifçe baş parmaklarla ittirilmesiyle bu refleksi test edebilirsiniz. Bu uyarılmadan sonra bebeğin ayak parmaklarında hareketlenmeler oluyorsa bu refleks var demektir.

Aynı zamanda da bebekler bu refleksi 2 yaşına kadar sürdürebilir. 2 yaştan sonra devam eden babinski bulgusu doktor tarafından mutlaka muayene edilmelidir.

Babinski Refleksi Olmazsa Ne Olur?

Yeni anneler bebeklerinin bir bakışından her şeyi anlayabilir. Doğum sonrası bebeğin göstermesi gereken reflekslerden biri babinski refleksidir.

Bu refleks, ayak altına bazı cisimlerle hafif hareketler uygulandığında, ayak parmakların hareketlenmesine verilen addır.

Bebeğin bütün hayatını etkileyecek olan sinir sistemleri bu evrelerde test edilebilir.

Eğer bu test sonrası bebek herhangi bir yanıt vermezse birkaç kez daha deneyin. Denemelerinize rağmen bebek bir tepki vermiyorsa, sinir sisteminde beliren bir problem olabilir. Bu tarz durumlarda doktora başvurmanız önerilir.

Babinski Refleksi Adını Nereden Alıyor?

1896 yılında yayınladığı makalesinde bebeklerin ayaklarındaki refleksler ile alakalı tespitler yapan Fransız Joseph Babinski, bir nörologdur.

Bebeklerde de yakinen ilgisi olan bu nörolog, bazı durumlarda bebeklerin parmaklarında hareketlenmeler gözlemlediğini ancak bu hareketlenmelerin bir sebebi olduğu kanaatindeydi.

Bunun üzerine çokça düşünen ve araştırmalar yapan Joseph Babinski, yayınladığı makale sayesinde pediatristlerin de bu konu hakkında görüş sahibi olmalarını sağlamıştır.

Bu sayede hekimler, sinir sistemi problemlerinin bebeklikte kolay bir şekilde teşhisini ve tedavisini geliştirdi.

Babinski Pozitif Nedir?

Babinski, bir çeşit sinir sistemi sağlığı testidir. Bu sayede bebeğin gelişimi tamamlanmadan sorunları tespit etmek ve iyileştirmek mümkündür.

Anne karnında iyi beslenen ve gelişen bebekler genelde sinir sisteminde bir sorun yaşamamaktadır. Ancak anne adayı alkol ve sigara gibi zararlı besinlerle beslendiğinde bazı sorunlar bebeğe de yansımaktadır.

Babinski pozitif, aslında negatif bir durumdur. Bu durum, bebeğin teste bir tepki vermemesi ve bir sorun olduğunun belirtisidir.

Felç ya da bazı nörolojik bulgular pozitiflerde sıkça rastlanabilir. Çocuğunuz 1 yaşına yaklaştığında tepkisizlik durumu varsa, pozitifliği için doktorunuzun belli başlı testleri yapması gerekir.

Bebeklerde Görülen Bazı Refleksler

Bebeğimizi kucağımıza aldığımız ilk an kafamızdan milyonlarca soru geçebilir. Bir gülüşüyle bu soruları unutturan bebekler, sağlıklı büyüdüğünü gösteren bazı testlerden geçmelidir.

Bebek sağlığı için oldukça önem taşıyan sinir sistemi, iki yaşına kadar sorunsuz bir şekilde gelişmelidir.

Bebeklerin refleksleri, sinir sisteminin sağlığını anlamak için son derece önemlidir.

Moro yani ani düşme sırasında bebeğin kollarıyla gösterdiği refleks, Babinski ,yani uyarılan ayakta parmakların hareketliği, refleksleri bebeklerin sağlıklı sinir sistemine sahip olduğunu gösterir.

Ancak, bebekte uyarılmalara ya da düşmeye rağmen bir yaşına kadar belirti yoksa, sinir sisteminde problemler olabilir.

Yorum yapın