Bebekler için Hijyen – Corona Virüs’ten Korunma Yolları!

Bebekler için hijyen henüz zayıf olan bağışıklık sistemlerinin güçlenmesi için hijyenik ortamda bulunmaları gerekir. Günümüzde Koronavirüs hastalığı (COVID-19) yaygınlaştığı dönemde ve Sağlık bakanımızın son dakika açıkladığı bilgiye göre Türkiye’de vak’aya rastlanmıştır. Bu yüzden bağışıklıkları zayıf, ciltleri hassas ve dünyayı yeni keşfetmeye başlayan bebekler için hijyenik bir ortam sağlanması zorunludur. Fakat bu kriter sadece steril ortam ile karıştırılmaması gerekmektedir. Bebek bağışıklık sistemi için steril ortamın değil hijyeninin önemini kavrayarak dikkat etmeniz gerekenlere şöyle bir göz atalım.

Hijyen Ebeveynde Başlar

[geo_ad]

Özellikle bir yeni doğan bir bebek, en çok anne babasıyla etkileşime geçer. 2 saatte bir emzirilir, sık sık kucağa alınır ve sürekli bezi değiştirilmektedir. Daha sonraki dönemlerde de ebeveyn ile bebek arasında bu etkileşim devam etmektedir. Bu nedenle anne babalar hem kendi hem de bebeğinin sağlıkları için kişisel hijyenine önem vermelidir.

 

Anne baba, ellerini sık sık bol su ile yıkamalıdır ve tırnakları uzun olmamalıdır. Elleri bol su ile sık sık yıkamanın dışında her gün duş alarak da anne babanın vücut temizliği için atacağı sağlıklı bir adımdır. Emziren anne için bu durum göğüs hijyeni bakımından da oldukça önemlidir.

El yıkama ya da el hijyeni: sabun ile birlikte su veya başka bir sıvı kullanarak ya da sıvı kullanmadan; ellerden toprağın, kirin ve mikroorganizmaların temizlenmesi işlemi demektir.

Emziren anneler, emzirme öncesinde mutlaka memelerini temiz bir bezle silmeli ve göğüs pedini de sık sık değiştirmelidir. Emzirme sonrası meme, anne sütü ile de temizlenebilir. Meme bakımına dikkat etmek, annenin sağlığı için de önemlidir. Meme bakımı ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak için 9 Adımda Emzirme ve Göğüs Bakımı başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Anne babanın giydiği kıyafetler mutlaka temiz olmalıdır. Dışarıda giyilen kıyafetler, eve gelindiğinde değiştirilmelidir.

Bebek Vücudunda Hijyen

[geo_ad]

Bebeğinize kişisel hijyen ve temiz bir ev ortamı sağlamalı ancak onu tüm mikroplara karşı koruma çabasına girmemelisiniz. Çünkü bebeklerin bağışıklık sistemi farklı mikrop ve bakterilerle tanışıp onlarla mücadele ederek gelişir. Gerçekleştirilen araştırmalar, bebeklerin vücudunun mikroplara maruz kalarak hastalıkları nasıl önleyeceğini öğrendiğini ve alerji geliştirme ihtimalini düşürdüğünü ortaya koymaktadır. Bebeğinizin evin içerisinde eşyalarla iletişimini sağlayın. Bu bebeğinizin bağışıklığının güçlenmesine yardım ederken bir yandan da yeni keşiflerde bulunmasını sağlar. Bebek hijyeni konusunda dikkat edebileceğiniz birkaç konu vardır;

 

Tıpkı ebeveynler gibi bebeklerin de banyo düzeni önemlidir. Göbek bağı düşene kadar bebeğin banyo yaptırılması önerilmez, çünkü ıslak kalan göbek bağı enfeksiyon kapabilir. Göbek bağı düşene kadar bebek ılık suyla ıslatılmış temiz bezle silinebilir. Göbek bağı düştükten sonra ise bebeğe sık sık banyo yaptırmalı. Bebek hijyeni için önemli olan banyo aynı zamanda onları sakinleştirir, rahatlamalarına ve gevşemelerine yardımcı olur.

Bebekler ellerini sürekli yüzlerine sürerler. İlerleyen dönemlerde keşfetme duyguları açığa çıkar ve nesneleri de dokunarak keşfederler. Diş çıkarma döneminde ise damaklarını parmaklarıyla kaşırlar. Bu nedenle bebeğin el ve tırnak bakımında hassas olunmalıdır.

Banyo esnasında, hassas olan bebek cildine uygun; alkol, paraben ve SLS içermeyen bebeklere özel şampuan ve sabunlar kullanılmalıdır. Bebeklerde Hangi Şampuan ve Sabun Kullanılmalı? başlıklı yazımızı okuyarak bebeğinize en uygun cilt bakım ürününü seçebilirsiniz.

Bebekler sürekli terlerler. Ayrıca ilk aylarda sık sık kusan ve emekleme döneminde zeminle temas eden bebekler için kıyafet temizliği de çok önemlidir. Bunun için bebeğin kıyafetleri sık sık yıkanmalı ve günde en az 2-3 kere kıyafetleri değiştirilmelidir. Dışarı çıkıldığında ebeveyn, yanında temiz yedek kıyafetler bulundurmayı unutmamalıdır.

Bebeğin hijyeni açısından, bebeğin altı sürekli kontrol edilmeli ve aynı bezin uzun süre kullanılmasından kaçınılmalıdır.

Virüsten korunma Yolları

Bebekler İçin Hijyenik Ortam Nasıl Sağlanır?

[geo_ad]

Bebek hijyeni için ev ve ortam temizliği de öne çıkar. Bebekli evin temizlenmesinde ve hijyenik ortamın sağlanmasında şunlara dikkat edilmeli:

  • Bebeğin bulunduğu ortamlar ve odası sık sık havalandırılmalıdır.
  • Özellikle emekleme dönemindeki bebekler için zemin temizliği çok önemlidir. Bunun için halı, kilim ya da yer döşemelerinin kimyasal olmayan maddelerle temizlenmesinde yarar vardır. Evinizin Temizliğinde Kullanabileceğiniz 8 Doğal Ürün başlıklı içeriğimize göz atarak bebeğinize sağlıklı ve temiz bir ortam hazırlayabilirsiniz.
  • Emekleme döneminde bebeklerin kolayca ulaşabilecekleri klozet ve banyo yaptıkları küvet, hijyen açısından dikkat edilmesi gereken yerlerin başında gelir.
  • Temizlikte kullanılan bezler, sıcak suyla yıkamalı, bol suda durulanmalı ve açık havada kurutulmalı. Temizlik bezleri de kullanıldıkları alanlara göre ayrılmalıdır.
  • Bebeğin çamaşırları ayrı bir kirli sepetinde muhafaza edilmeli ve onun çamaşırları, cildine uyumlu bir deterjanla yıkanmalıdır.

Bağışıklığını Güçlendirerek Bebeğinizi Koruyun

Bebeğiniz için kişisel temizlik ve hijyenik bir ortam sağlamanız önemlidir. Ancak bebeğinizin temas ettiği her nesneyi temizlemeniz mümkün olmayabilir. Özellikle ilk adımlarını atmaya başladıktan sonra bebeğiniz büyük bir merak duygusu ile etrafındaki tüm nesnelere dokunmak isteyecektir. Yapmanız gereken tek şey bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirmek ve çevresini özgürce keşfetmesine izin vermektir. Eğer hamilelikte antibiyotik kullanımı, sezaryen doğum ya da ebeveynlerinde alerji bulunması sebebiyle bebeğinizin bağışıklığının daha zayıf olduğunu düşünüyorsanız doğumdan itibaren beslenmesine özen göstermelisiniz. İçeriğinde etkinliği kanıtlanmış probiyotik ve prebiyotik kaynaklar bulunan besinleri bebeğinize vererek bağışıklık sistemini destekleyebilirsiniz. Bebeğinizin ayına uygun bu içeriklere sahip besinler için eczacınıza ya da doktorunuza danışabilirsiniz.

Sağlık Bakanlığının Coronavirus’e Yakalanmamak için Yayınlamış Olduğu Bilgi:

[geo_ad]

Akut solunum yolu enfeksiyonlarının genel bulaşma riskini azaltmak için önerilen temel ilkeler Yeni Koronavirüs (2019-nCoV) için de geçerlidir. Bunlar;

– El temizliğine dikkat edilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalıdır. Antiseptik veya antibakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.
– Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemelidir.
– Hasta insanlarla temastan kaçınmalıdır (mümkün ise en az 1 m uzakta bulunulmalı).
– Özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller sık sık yıkanmalıdır.
– Bugün için ülkemizde sağlıklı kişilerin maske kullanmasına gerek yoktur. Herhangi bir viral solunum yolu enfeksiyonu geçirmekte olan kişinin öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağzını tek kullanımlık kağıt mendil ile örtmesi, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içini kullanması, mümkünse kalabalık yerlere girmemesi, eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve burnunu kapatması, mümkünse tıbbi maske kullanması önerilmektedir.

“Bebekler için Hijyen – Corona Virüs’ten Korunma Yolları!” üzerine bir yorum

Yorum yapın