Bebek Kakası Yeşil Neden Olur?

Siz de bebeklerde ”Yeşil kaka neden olur?” merak mı ediyorsunuz? O zaman doğru yerdesiniz. Bu yazıda size bu konuda gereken tüm bilgileri en doğru bir biçimde vereceğiz.

Hadi dilerseniz hemen bebeklerde yeşil kaka üzerine kafanıza takılan soruların yanıtlarını vermeye başlayalım.

Bebeklerde Yeşil Kaka Neden Olur?

Her bebek son derece özeldir. Bunu işin özünde söylemeye bile gerek yok. Nitekim son derece masum olan bu canlıların her şeyinden de yakınları sorumludur ve bu dönemde ailelerin kafasına takılan soruların başında, bebeklerde kaka rengi ne olmalıdır sorusunun yanıtı gelir.

Özellikle de aileler koyu yeşil bebek kakası durumunda ister istemez endişe duyuyorlar.

Bu noktada hemen yeşil dişki nedenleri hakkında bilgi vermek gerekir ise şunlar ifade edilebilir:

  • Anne sütünün yağlı olan kısmının bebeğe geçmemesi yeni doğan bebeklerde böyle bir duruma yol açabilir
  • Annenin yeşil sebze ve meyve tüketmesi bir diğer nedendir
  • Kullanılan demir takviyeleri de dışkının yeşil olması durumunu ortaya çıkarabilir.

Bu noktada şunu da ifade etmek gerekir ise bebeklerde değişik türden kaka renkleri vardır. Bunlar içinde yeşilimsi kaka rengi normal olan renk türleri arasındadır.

Her bir dışkı rengi farklı bir duruma işaret eder. Eğer yenidoğan kakası yeşil ishal ise o zaman bunun nedeni bebeğin annenin sadece anne sütünde ön süt denilen sütü içmesidir.

Yine bebeğin bünyesi alerjik ise, bebek anne sütü ile değil mama ile besleniyorsa bu tür durumlar görülebilir. Bu durum çok sık rastlanan bir durum değildir. Nadiren karşılaşılabilir.

Kimi zaman da tüm bunların dışında yeşil mukuslu kaka bebeklerde ortaya çıkan enfeksiyon ile alakalı olan bir durumdur. Sonuç olarak 4 aylık bebeklerde yeşil kaka neden olur sorusunun yanıtı ile diğer aylarda olan bebeklerde yeşil kaka görülmesinin nedenleri temelde aynı şekildedir.

Bebeklerde Yeşil Kaka Nasıl Geçer?

Yeşil bebek kakası için üstte de ifade edildiği gibi çok önemli olan bir durum olmadığı için bir süre beklemekte fayda vardır. Burada 2 aylık bebeklerde yeşil kaka ile 3 yaşındaki çocuğun yeşil kaka yapması durumunda farklı yapılabilecekler şeyler vardır.

  • Bu noktada temizlik ve hijyenin son derece önemli olduğu göz ardı edilmemelidir.
  • Beslenme konusunda da özel bir özen gösterilmeli ve örneğin bebek anne sütü alıyorsa hiçbir biçimde kesilmemelidir.
  • 4 saat ara ile bebeğe beslenme yapılmalıdır.
  • Az ya da çok gıda verilmemeli ve tam dengede tutulmalıdır.

Hangi Durumda Doktora Gitmelisiniz?

Şimdi de gelelim yeşil dışkı rengi olduğunda ne zaman doktora gidilmesi gerektiğine.

Ateş, kusma, ishal yapılan her şeye rağmen kesilmiyor ise o zaman hiçbir biçimde zaman kaybetmeden çocuk doktoruna gidilmesi gerekir. Süreç bu noktada adım adım kontrol edilmelidir.

Yine bu dönemde bebekte kilo kaybı başladı ise derhal bir doktora gidilmesi gerektiği göz ardı edilmemelidir. Enfeksiyon bebekler için ciddi riskler içerir. Kalıcı hasarlar bırakabilir.

Bebeklerde İshal için Evde Yapılabilecek Tarifler

Yeşil gaita durumlarında evde yapılabileceklerden bazıları şu şekilde ifade edilebilir.

  • Bebeğe eğer ek gıda almaya başladıysa o zaman havuç haşlaması verilebilir.
  • Benzer bir durum patates püresi olarak ki burada patates haşlanıp içine herhangi bir başka malzeme katılmada püre haline getirilip verilmelidir.
  • Bu iki seçenek dışında pirinç suyu, yağsız çorba, yağsız yoğurt, altı aylıktan büyük bebeklerde iyice haşlanmış ve püre formuna gelmiş kırmızı et ya da balık verilebilir.

Yine de tüm bunlar yapılır iken bir uzmana danışılarak hareket edilmesinde fayda vardır.

Yorum yapın