Bebek İnek Sütü Alerjisi: Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Bebek inek sütü alerjisi, kendisini belirtileri ile gösterir. Nasıl anlaşılır hakkında sorusu olan çok sayıda annenin bulunuyor olmasıyla birlikte, alerjik reaksiyonların tamamında olduğu gibi çeşitli sonuçlarla değerlendirilebilir özelliğe sahip olur. Bebeğinizin durumunu gözden geçirmenizle birlikte sizlerin de kolaylıkla fark edebileceği tarzda ortaya çıkıyor olmasıyla bu duruma yönelik gerekli önlemleri alabilmeniz mümkündür. Bebeği inek sütü alerjisi olanlar için bu durum genel itibariyle 6 aylık dönemden sonra görülmektedir. Süt alerjisi olarak da bilinen durum, dikkate alınmadığı takdirde ölümcül sonuçlar oluşturabilir. Alerjisi bulunan bebekler anne sütü ile besleniyorsa, reaksiyonlar emzirme yoluyla da geçebilir. Bu durumda beslenme anne için yeniden planlanmalıdır.

Bebek İnek Sütü Alerjisi Belirtileri: En Sık Karşılaşılan Belirtiler

[geo_ad]

Her bebek inek sütü alerjisi aynı derecede görülmemektedir. Bebeklere ve alerjinin durumuna göre değişkenlik gösterecek seviyede belirtilere rastlama ön plana çıkar. Bazı bebekler için belirti bir tane olabileceği gibi bazı bebekler için belirtiler birden fazla görülebilir. En çok karşılaşılan belirtiler aşağıdaki listede yer alıyor.

Alerjide belirgin seviyedeki belirtiler

  • Durup durup, sürekli olarak ağlama
  • Şiddetli gaz sancısı
  • Beslenme sonrasında kusma durumu
  • İnek sütü alerjisi bebek kakası kanlı, sümüksü yapıda olur
  • Kızarıklıklar
  • Kaşıntılı deri döküntüleri
  • Öksürük
  • Burun tıkanıklığı
  • Bronşit atakları
  • Anafilaksi

Süt alerjisine bağlı olarak Anafilaksi görülmesi nadiren rastlanan durumdur. Bebek inek sütü alerjisi belirtileri arasında en çok dikkat edilmesi gereken reaksiyon olarak değerlendirilir. Bir saatlik süre içerisinde beslenme sonrasında hemen kendini gösterir. Ağızda şişme, solunum yollarında nefes alma güçlüğü, tansiyon düşüklüğü, yüzde şişme, dilde şişme gibi belirtilerle görülür. Bu durumu yaşadığınızda mutlaka hastaneye gitmelisiniz. Tedavisinin gerçekleştirilmemesi durumunda ölümcül hale gelir.

Bebeği inek sütü alerjisi olanlar yukarıdaki belirtilere sıklıkla rastlayabilmektedirler. Ebeveynler, bebeklerinde bunların yaşanıp yaşanmadığını kontrol ederek doktora test için başvuru yapabilir.

Yenidoğan Bebekleri için Süt Alerjisi Durumu

Her bebekte görülebilecek alerji çeşitlerinden birisi olmasıyla birlikte, eğer inek sütü alımı sağlanıyorsa yenidoğan bebek inek sütü alerjisi görülebilmektedir. Bebeklerin vücuduna sütün giriş yaptığı andan itibaren reaksiyonların kendini belirtilerle birlikte göstermesi durumu söz konusu olur. Bebekler için en çok görülen alerji durumlarından birisi olduğu gibi yenidoğan döneminde de ortaya çıkabilmektedir. Gerekli kontrollerin gerçekleştirilmesiyle hem bebekler hem de anneler için doğru beslenme programının doktor kontrolüyle oluşturulması gerekmektedir.

Bebeğinizin İnek Sütüne Karşı Alerjisi mi Var: Nasıl Anlarsınız?

[geo_ad]

Alerjiye sahip olan bebeklerde yukarıda paylaştığımız belirtiler ilk göstergelerdir. Bebeğinizin inek sütüne alerjisi olup olmadığına net olarak karar verebilmek için doktor kontrolünün gerçekleştirilmesi zorunludur. Hastane ortamında yapılacak olan bebek İnek sütü alerji testi sonucunda gerçek verilerle birlikte uzman incelemesi gerçekleştirilir ve tanı koyulabilir.

Bebekteki belirtiler ile inek sütü arasındaki bağlantı, aile ile görüşülerek sorgulanmalı ve ailede alerji öyküsü araştırılmalıdır. Fizik muayene bulguları ve aileden alınan öykü doğrultusunda inek sütü alerjisinden şüphelenilen bebeklere daha ileri tanı yöntemleri uygulanabilir. Yaşları farklı olmakla birlikte 5 aylık bebek inek sütü alerjisi ile daha düşük ya da büyük olan bebeklerin her birinde tanıda kullanılan yöntemler aynı olur.

Temel olarak tanıda 3 yöntemin uygulaması gerçekleştirilmektedir. Bu yöntemler; deri testi, kan testi ve eliminasyon yöntemi olarak steril ortamda hastane şartlarında gerçekleştirilmektedir. Değerlerin incelenmesinin arından durumunda net olarak belirlenebilmesi ayrıcalığı kolaylıkla elde edilebilir özelliğe sahip olur. 10 aylık bebek inek sütü alerjisi gibi yaş farklılıkların bulunmasında özellikle deri testi her yaşta bebeğe aktif seviyede uygulanabilir özelliktedir.

İnek Sütü Alerjisi Olan Bebeklerin Anneleri için Dikkat Edilmesi Gerekenler

[geo_ad]

İnek sütü alerjisi olan bebek anneleri ne yapmalı? Sıklıkla sorulan sorular arasında yer almaktadır. Bebeklerinizin zarar görmesinin önüne geçmek adına doğru seçeneklerin tercih edilmesiyle başarılı sonuçlara ulaşabilme ayrıcalıklarını değerlendirebilmek mümkün hale gelir. Yapılması gerekenlere her zaman doğru şekilde uyulması fark yaratır.

1-İnek Sütünü Beslenmenizde Tercih Etmeyin

Emziren anneler, inek sütünü besin kaynağı olarak tercih etmemelidirler. Alerjisi olan bebeklerde emzirme yöntemiyle kana karışma durumu söz konusu olabileceği gibi reaksiyonların tetiklenmesi söz konusu hale gelebilir.

2-Bebekleriniz için Alternatif Besin Kaynaklarına Yönelin

Bebeklerin beslenmesinde inek sütü yerine alternatif olarak; pirinç sütü, yulaf sütü ya da hindistancevizi sütü kullanımı söz konusudur. Keçi sütü tercihine bu durumda neden yer vermediğimize aşağıdaki değerlendirmeden ulaşabilirsiniz.

3-Ürün İçeriklerine Dikkat Edin

Ürünlerin etiketlerini okumak da her zaman bebeklerin yaşayabileceği olumsuz durumların önüne geçmede fark yaratan seviyede olur. Hazır gıda ürünlerinde sıklıkla tercih ediliyor olmasından dolayı bebeklerde, dolaylı yoldan da gıdalar üzerinden geçebilmektedir. Ürün etiketlerini doğru okuyarak bu durumun önüne geçebilmeniz mümkün durumda olur.

İnek sütü alerjisi olan bebeklerin anneleri nasıl beslenmeli sorusunun cevabı özet olarak, hayvansal kaynaklı seçenekler olan inek, keçi gibi sütlerden uzak olacak şekilde alternatif tüketim ürünlerine başvurulması gerekliliği şeklinde tanımlanır. Emzirmeye anneler beslenmelerini kendi isteklerine göre gerçekleştirebilirler.

İnek Sütü Alerjisi Yaşayan Bebekler Keçi Sütü Tüketebilirler mi?

Keçi sütü, bebekler için oldukça besleyici bir kaynaktır. Ancak
İnek sütü alerjisi olan bebek keçi sütü içebilir mi sorusunda, içeriği bakımından çapraz etki göstererek tetikleyici olabilir. Her bebek için geçerli olmasa da alerji durumlarında içerikleri bakımından mevcut olan değerlerinin ön planda tutuluyor olmasına bakma gerekliliği bulunur. Alerjisi olan bebekler için önerilen diğer sütlerin tercih edilmesi çok daha faydalı olacaktır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi prinç sütü, yulaf sütü ve hindistancevizi sütü, inek sütü kullanımı inek sütünün yerini doldurur. Beslenme değerleri açısından ihtiyaç duyulan her kaynağı barındıran özellikte olmaları ayrıcalıklı kullanımı sağlar özelliğe sahip durumdadır.

Süt yerine özel mama tercihlerinin yapılması da alternatifler arasında farklı seçeneklerden birisi olarak fark yaratan seviyede bulunur. Mamalarda da dikkatli olunarak içerikleri okunduktan sonra seçim yapılmalıdır. 
İnek sütü alerjisi olan bebek anneleri mamalarda her zaman özenli şekilde tercihlerini yapabilirler.

İnek Sütü Alerjisi Olan Bebeklere Tedavi

Alerji yaşayan bebekler için tedavi olarak özel mama kullanımı gerekliliği bulunur. Hidrolize mamalar ve aminoasit bazlı mamalar gelişimi destekleyici ürünler oldukları gibi protein değeri açısından da son derece yüksek seviyede değerlerinin mevcut durumda olması farkıyla en iyi standartların bulunmasında etkin olarak rol oynarlar. Bebek inek sütü alerjisi tedavisi için mamaların seçimine özel yaklaşımla birlikte, doktor kontrolünün de düzenli olarak yapılması alerjik durumların seviyesine bağlı olarak yapılması gerekenler arasında bulunur. Dereceleri farklı olduğu gibi 4 aylık bebek inek sütü alerjisi ile birlikte 6 aylık bebek inek sütü alerjisi birbirlerinden ayrılan değerlerde görülebilmektedirler. Alerjinin tedavisi doğru beslenme kaynaklarının tercih edilmesinden geçer.

Bebek Sağlığı ile ilgili bilgilere ulaşmak için kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yapın