Avokado Yağının Mucizevi Faydaları

Avokado sıcak iklim seven içerisinde barındırdığı bol E vitamini ile bilinen tropikal bir meyvedir. Cilde faydaları ve tamamen doğal olması nedeniyle ülkemizde son zamanlarda oldukça popüler hale gelen avokadonun birçok farklı kullanım alanı mevcuttur. Avokado veya avokado yağını doğrudan cildinize uygulayabilir veya salatalarınızda yağ olarak kullanabilirsiniz.  Yenilebilir bir yağ olarak avokado yağının tercih edilmesinin en büyük nedenlerinden biri de karbonhidrat içermiyor oluşudur. Ayrıca 10 gram avokado 16 kaloridir. Cilt bakımında ise birçok farklı şekilde kullanılmaktadır. Dilerseniz bu konuyu biraz daha detaylandırıp alt başlığımıza geçelim.

Avokado Yağının Faydaları Nelerdir?

[geo_ad]

Bu başlık altında sizlere daha ayrıntılı bilgi vermek adına avokado yağının faydaları nedir konusunu detaylandıracağız.

Avakado'nun Faydaları nelerdir?
Avakado’nun Faydaları nelerdir?

Saç Bakımında Avokado Yağı

[geo_ad]

Avokado yağı içerisinde barındırdığı birçok vitamin ve mineral ile saçınıza uyguladığınızda özellikle kuru ve hassas saç tellerinde parlak ve bakımlı bir görünüme ulaşmanızı sağlar. Nemi saçınıza hapsederek saç köklerinizin kuruyarak dökülmesini (kepek sorununu) ve cansız görünümü engeller. Aynı zamanda saç uçlarındaki kırık oluşumunu da engelleyen Avokado yağını saçlarınıza yeni bir soluk katmak için kullanabilirsiniz. Doğrudan uygulanabilir olması yönüyle kolaylık sağlayan avokado yağını saçlarınıza uyguladıktan sonra maske uygular gibi yaklaşık 20 dakika kadar beklemeniz sonrasında ise ılık su ile durulamanız önerilir. Doğal bir saç bakım kremi etkisi yaratır bu nedenle saçlarınızı tararken hafif sulandırarak sprey şişelerde saçınıza gönül rahatlığı ile uygulayabilirsiniz.

Cilt Masajında Avokado Yağı

Avokado yağı cilt nemlendirici olarak satışa sunulan bir çok kozmetik üründe bulunan doğal bir yağdır. Cildi nemlendirmesi ve esneklik kazandırması yönüyle cilt masajında da oldukça sık kullanılır. Avokado yağını hoş bir kokuya sahip olması için birkaç damla lavanta yağı ile karıştırarak rahatlatıcı bir masaj yağı oluşturabilirsiniz.

Cilt Nemlendiricisi Olarak Avokado Yağı

Avokado yağını cildinize doğal bir nemlendirici olarak istediğiniz her zaman uygulayabilirsiniz ayrıca cildiniz duştan sonra yumuşayacağı ve nemi hapsetmeye daha müsait olacağından duş aldıktan sonra cildinize doğrudan uygulayabilir ve nemin cildinizde uzun süre hapsolmasını sağlayabilirsiniz.

Göz Çevresi Bakımında Avokado Yağı

[geo_ad]

Göz ve göz çevresi cilt bakımında en hassas bölgelerden biridir. Göz çevresinin sağlıklı görünümünü etkileyen bir çok unsur vardır. Düzensiz su tüketimi, zararlı güneş ışınlarına maruz kalmak ve en sık rastlananı düzensiz uyumak bunlardan birkaçıdır. Göz çevresi morarması ve kırışıklıklarının bir çok nedeni olsa da çözümü için basit yollar mevcuttur. Cildin nem dengesini sağlaması için düzenli su tüketimi önemli bir faktördür fakat bazı mevsimlerde düzenli su tüketimine rağmen cildimiz kuruyabilir, nem dengesini koruyamayabilir. İşte bu gibi durumlarda avokado yağı doğal bir kurtarıcıdır. Avokado yağını göz çevrenize düzenli olarak akşamları masaj yaparak ve yumuşak dairesel hareketlerle uygularsanız göz çevrenizin nem dengesini koruyabilir gözaltı morarmalarını ve göz çevresi kırışıklıklarını engelleyebilirsiniz. Göz çevresi bakımında avokado yağının püf noktası düzenli kullanım ve birkaç damla ile bakımı yapmaktır. Çünkü avokado yağı yoğun bir yağ olması nedeniyle cildinizde emilim hızı yavaştır. Cildinize masaj yaparak yaklaşık 5 dakika 1 hafta kadar uyguladığınızda göz çevrenizdeki farkı göreceksiniz.

Avokado yağının faydaları saymakla bitmez. Detaylı olarak yer verdiğimiz faydalarının yanı sıra diş eti çekilmeleri, kalp ve damar sağlığı (kolesterol düşürücü olarak), tırnak bakımı, dudak bakımı (esmer şeker ile birlikte kullanımında dudak peelingi olarak) gibi bir çok farklı alanda faydaları da mevcuttur.

Avokado yağı cilde çok faydalı olsa da her üründe olduğu gibi kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.  Avokado yağını aktarlardan veya kişisel bakım mağazalarından satın alabilirsiniz. Avokado yağı satın alırken mutlaka dikkat etmeniz gereken bir başka husus ise soğuk pres sıkım avokado yağlarını tercih etmektir. Bu yolla elde edilen avokado yağlarının içeriğindeki mineral ve vitaminler korunarak elinize ulaşmaktadır. Böylece Avokado yağınızdan maksimum faydayı sağlayabilirsiniz.

Önerilen Yazı:

Doğadan Gelen Mucize: Hindistan Cevizi Yağı

“Avokado Yağının Mucizevi Faydaları” üzerine bir yorum

Yorum yapın