Aşılama ile Hamile Kalanlar Adım Adım

Aşılama ile hamile kalanlar, teknolojinin gelişimi sayesinde artış gösteriyor. Günümüzün en modern yöntemlerinden biri olarak tercih ediliyor olmasıyla beraber, yakın tarih öncesinde kullanılmaya başlanmıştır.

Aşılama ile hamilelik diğer pek çok yönteme göre oldukça basit şekilde hazırlanmıştır. Bebek sahibi olmak isteyenlerin beklentileri göz önünde bulundurularak uygulanır. Hamile kalamayanlar için sonucunda başarılı sonuçların alındığı işlemlerden biridir.

Çok sayıda çiftin rağbet gösterdiği program olarak uygulamaya devam edilir. Başarılı sonuçların yüzdesi gelişen teknolojiyle doğru orantılıdır. Öncesi ve sonrası her detayıyla sizler için hazırladığım rehberi okuyabilirsiniz.

Aşılamayla Hamilelik Nedir?

[geo_ad]

Erkek bireyden alınan spermlerin tamamının kadın rahmi içerisine bırakılması işlemi aşılama olarak tanımlanır. Hazırlanan enjektörlerin kullanımı yardımıyla uygulama yapılır.

Hamile kalma olasılığını yükselten bir uygulama olarak hazırlanır. Normal hamilelik yüzdesine göre %25’e yakın seviyede şansı artırmaktadır. Aşılamayla hamile kalanlar var mı sorusunun cevabı bu sebeple evet olarak cevaplanır.

Aşılama nedir? merak edenler için genel ve en kısa tanımı; çiftlere kolaylık sağlayan modern hamilelik teknoloji olarak değerlendirilmektedir.

Bitkisel yöntemle hamilelik için okuyun: Meryem Ana Otu (Fatma Ana Otu) Nedir? Kullanımı

Aşılamayla Hamile Kalmak Kimler için Uygundur?

[geo_ad]

Yöntemin uygulanmasına başlayacak olan bireyler için en son tercih olarak görülür. Doktorlar en son tercihe bırakılmasını önerirler. Aşılama yöntemine uygunluk için 12 aylık süre zarfında korunması ilişki ve diğer yolların denenmesi istenir.

Hamile kalma alternatif yöntemleri için okuyun:

Hamile kalmak için alternatiflerin denenmesi sonrasında bu yönteme başvurulur. Uygunluk durumunun kontrolünü sağlamada çiftler için uygunluk kontrolü sağlanır. Aşılama ne zaman yapılır sorunuzun cevabı da hamileliğin normal yollarla sağlanamıyor olmasıyla yanıtlanır.

Aşılama Nasıl Yapılır? Uygulama Nelerdir?

Diğer hamile kalma uygulamalarına göre çok daha kolay ve hızlı şekilde uygulanabilir olan aşılama, teknolojinin nimetlerini sonuna kadar kullanır.

 • Çiftler aşılama için başvuru yaparlar
 • Erkek bireyden spermeler gelişmiş teknoloji enjektörler yardımıyla alınır
 • Alınan spermler anne adayının rahmine enjektörlerle yerleştirilir
 • Döllenme gerçekleştirilir

Başarı oranı yüksek yöntem olması ile birlikte aşılama nasıl yapılır sorunuzu bu şekilde cevaplayabilirsiniz. Hem anne hem de baba adayının kolaylıkla tercih edebileceği seçenek olmasıyla ön plana çıkar.

Hamile kalmak için aşılama yöntemini değerlendirenler uygulama öncesinde ve sonrasında gerekli şartları karşılamalıdırlar. Polikistik over olup aşılama ile hamile kalanlar kontrollerin gerçekleştirilmesiyle başarılı sonuçlara ulaşabilir.

Aşılamada Tedavi Şartları Nelerdir?

Hamile kalmak isteyenler için her tedavi uygulamasında belli başlar şartlar bulunur. Aşılama için de aynı şekilde öncelikli olarak gereklilikleri karşılama zorunluluğu çiftler için mevcut durumdadır.

Gereklilikler nelerdir:

 • Erkek bireylerde sperm, kadın bireylerde yumurta üretimi devam etmesi
 • Herhangi bir sağlık problemi bulunmaması
 • Psikolojik açıdan yeterlilik
 • Testlerin tamamının geçerli seviyeyi karşılaması
 • Sağlıklı çift olma şartı bulunur

Aşılamada tek yumurta ile hamile kalanlar bulunabildiği gibi hiç yumurta olmadan döllenme gerçekleştirilemez. Bu nedenle aranan şartları yerine getirmeniz hamilelik için elzemdir. Aşılamadan sonra kendiliğinden hamile kalanlar istisna durumlardır. En son yöntem olarak tercih edildiğinden dolayı başarı oranı en yüksek tedavilerden biri olarak kabul görür.

Aşılama Tedavisi Öncesi Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

[geo_ad]

Çiftler için aşılama tedavisi öncesi dikkat edilmesi gereken bazı önemli detaylar bulunur. Gerekli şartlar karşılandıktan sonra artık uygun olan şekilde tedavinin başlatılması için plan hazırlanır.

Tedavi öncesi dikkat edilecekler:

 • Tedavi öncesi 48 saatlik sürede alkol kullanımı olmamalıdır
 • Genital bölge ve çevresinde tahriş edici krem benzeri şeyler kullanılmamalıdır
 • Cinsel ilişkiye girilmesi tavsiye edilmez

Aşılama ile Hamilelik Belirtileri Neler?

Aşılama nasıl yapılır sorusu kadar merak edilen en önemli noktalardan biri hamilelik belirtileri olur. Belirtiler, ancak döllenme gerçekleşmişse ortaya çıkmaya başlarlar.

Normal yollarla gerçekleşen hamilelik benzeri belirtileri bulunur. Aşılamayla hamile kalanlar belirtileri olarak yaşananlar temel olarak; mide bulantısı, baş dönmesi ve terleme gibi etkilerle kendini gösterir.

Tedavi sürecinin tamamlanması sonrasında 1 aşılamada hamile kalanlar olabileceği 3 aşılama ile hamile kalanlar da olabilmektedir. Tutunup tutunmamayla alakalı olarak değişimler yaşanır.

Çok kez yapılan bir uygulama olduğundan dolayı hamilelik olana kadar süreç işleyebilir. Aşılama sonrası hamileliğin belirtileri görüyorsanız hamilelik testi yapabilirsiniz. Doktor kontrolünde bu süreci de devam ettirebilirsiniz.

Aşılaması tutmayıp doğal yolla hamile kalanlar nadiren de olsa bulunabilmektedir. Ancak aşılama tedavisi uygulamasının %20-25 seviyesinde etkiyi arttırmasıyla doğal yollara göre daha yüksek etki göstereceğini bilmeniz gerek.

Aşılamayla Hamile Kalmak İsteyenler

Hamilelik için Aşılama Fiyatları Ne Kadar?

Aşılama fiyatları için skala değişim gösterebilmektedir. 48 saatlik sürecin önemli olduğundan yukarıda bahsetmiştik. Çiftlerin önem vermemesi durumunda ekstra tedavi uygulamaları gerekebilmektedir. Aşılama ücreti için fiyatlar bu nedene bağlı olarak değişir.

İşlemin yapılacağı yer, ekipman olarak tercih edilen malzemeler gibi detaylara bağlı olarak aşılama için mevcut olan fiyatlar sıralanır. Sağlık merkezlerinin kaliteli ve profesyonellerden oluşması tedavinizin başarılı olmasına direkt etki eder.

Acı ya ada ağrı sızı gibi durumlar yaşanmadan aşılama ile ilk seferde hamile kalanlar istedikleri sonuçlara ulaşabilirler. Doğru bir uygulamanın gerçekleştirilmesi hem çiftleri mutlu eder hem de sağlık açısından sorunların oluşmasını engeller.

Fiyat düzeyini her sağlık merkezi kuruluşundan iletişim kurarak kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Önde gelen markalarla aşılama uygulamalarına başlayabilmeniz son derece kolaydır.

Aşılamadan sonra gebe kalanlar tarafından yapılan önerileri de bu noktada dikkate alabilirsiniz.

Aşılama Sonrası Dönem

Aşılamadan sonraki süreçte hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. İstirahat zorunluluğu bulunmasa da işlem sonrasında dinlenmeniz önerilir.

İlişkiye girmede ya da banyo gibi temel ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Genel olarak hayatınızı yaşamaya devam ederken bazı önemli kriterlere dikkat etmeniz istenir. Tedavi uygulamasının hemen sonrasında veya aşılama ile hamile kalanlar nelere dikkat etmeli sorularınızın cevabını aşağıdaki listede cevaplayabilirsiniz.

Aşılama sonrası nelere dikkat etmek gerekir:

 • Sağlıklı düzenli beslenme
 • İlaç kullanımı olmaması
 • Alkol sigaradan uzak durmak
 • Yüksek tempolu sporlardan uzak durmak
 • Stres yaşamamak

Aşılama sonrası 15 günlük sürede hamilelik testi gerçekleştirilir. Tutunma olup olmadığını görmek içinse 20 gün sonra ultrasondan gerekli kontroller yapılır.

Aşılama ile tutunma yaşanması durumunda hamilelik süreci başlar. Eğer olumsuz sonuçlar alınırsa maksimum 4 kez daha tedavi uygulaması yapılabilir. Eğer son aşılama da sonuç vermezse tüp bebek tedavisi başlar.

Genel olarak tekli hamilelikler görülse de aşılamayla ikiz hamile kalanlar mevcuttur. Yumurtanın döllenme durumuna göre değişim gösterir.

Ne zaman yapılıp yapılmayacağına karar tamamen doktor tarafından verilmektedir. Aşılama ile hamile kalanlar cinsiyet için belirleme yapma şansına sahip olmazlar. Normal yollarla birleşme gibi alınacak sonuç tamamen değişim gösterir.  Erkek bebek veya kız bebek cinsiyetinin görülebilmesi ultrason sonuçlarında belli olur.

Yorum yapın