Anne Sütü Saklama Süresi (Bozulur mu)

”Anne sütü saklama süresi nedir?” ”Anne sütü bozulur mu?” Bu gibi soruların cevabını merak ediyorsanız doğru yere geldiniz. Bebeğinize besleyici ve lezzetli bir anne sütü vermek istiyorsanız bunları bilmeye ihtiyacınız var.

Anne sütü bebeğin gereksinim duyabileceği tüm besin maddelerini barındırıyor. Ancak uygun koşullar altında saklanmazsa kalitesi bozuluyor. Bu da onun, anne sütü içeriğinden yararlanmasını önlüyor.

Sütü sağıp daha sonra kullanmak için muhafaza etmek zamandan kazandırıyor. İşte anne sütü saklama koşulları:

Anne Sütü Nerede Saklanır?

Derin dondurucuda, buzdolabında veya oda sıcaklığında saklanabilir. Bunun için süt saklama kapları ya da poşetleri kullanılır. Anne sütünün son kullanma tarihini bulunduğu ortamın sıcaklığı ve saklama süresi belirler.

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanmış Anne Sütü Saklama Talimatı kitapçığında bu konu şöyle açıklanıyor:

  • Anne sütü 19-26°C oda sıcaklığında 3 saat durabilir.
  • 0-4°C arası buzdolabı ortamında 3 gün dayanabilir.
  • Derin dondurucuda yani -18 derecede 3 aya kadar saklanması mümkündür.
  • Sütü ne zaman sağdıysanız küçük bir etikete yazıp kapların üzerine yapıştırın. Böylece anne sütü saklama süresi konusunda kafanız karışmaz.

Oda Sıcaklığında Anne Sütü Kaç Saat Bekleyebilir?

3 saatten fazla kalamaz. Bebeğiniz sütü hemen tüketecekse oda ısısında birkaç saat bekleyebilir. Ancak bu müddet 3 saati aşmamalıdır. Yoksa anne sütünün içindeki vitaminler ve mineraller kaybolmaya başlar. Anne sütünü bekletirken sütü açıkta bırakmamak, havayla temasını engellemek gerekir.

Sağılmış anne sütü dolaptan çıkarıldıktan sonra ısıtılarak verilir. ”Anne sütü ısıtılır mı?” Diye merak edenler, benmari usülüyle çözdürüleceğini bilmelidir. Anne sütünü ateşte ısıtmaktan kaçınılmalıdır.

Isıya dayanıklı bir kap yarısına kadar suyla doldurulur. Kabın içerisine ısıya dayanıklı, biraz daha küçük farklı bir kap yerleştirilir. (Dibi suya değmemelidir.) Sağılan anne sütü üstte bulunan kabın içine konulur. Oda sıcaklığına ulaşana kadar beklenip bebeğe içirilir.

Anne Sütü Dolapta Nasıl Saklanır?

Anne sütü saklama yöntemleri arasında, buzdolabına koymayı tercih edecekseniz plastik veya cam ürünler kullanabilirsiniz. Eczanelerden temin edeceğiniz anne sütü saklama poşetleri de işinizi kolaylaştırır.

Önceden dondurulan anne sütü buzdolabında 12 saat tazeliğini koruyabilir. Donmuş anne sütü tekrar dondurulmamalıdır.

Anne Sütü Buzlukta Nasıl Saklanır?

Buzluk bölümünde anne sütünün ömrü 3 ay korunabilir. Dondurucuya uygun süt poşetleri kullanılmalıdır. Poşetlerin tamamı sütle doldurulmaz. Çünkü süt katı hâle geleceğinden poşetin esnemesine yol açar. Sütü dondurucunun orta bölümüne koymak daha doğrudur.

Zîrâ dondurucunun ortası sıcaklık bakımından daha stabildir. Yan taraflarında ısı dalgalanmaları olabilir. Bunun sonucunda sütün bir bölümü çözülebilir.

Anne Sütü Biberonda Nasıl Saklanır?

Biberonda da olsa yine yukarıdaki anne sütü saklama kuralları geçerlidir. Oda sıcaklığında 3 saatten fazla tutulamaz. Aksi takdirde tadı ekşir.

Anne Sütü Poşette Nasıl Saklanır?

Bunun için BPS ve BPA içermeyen süt saklama poşetleri kullanılması lâzımdır. Poşete az miktarda süt koyulmalıdır çünkü sızdırma riski vardır. Öte yandan poşetin ağzı iyice kapatılmalıdır. Poşetin çift kilit sistemi bulunmalıdır.

Anne Sütü Hangi Kapta Saklanır?

Süt ve mama saklama için özel olarak üretilmiş kaplar, poşetler ve şişeler vardır. Hijyenik şartlarda tasarlanan bu ürünler kolay kullanımıyla annelerin gözdesidir. Medikal bakımdan sterilizasyon özelliğine sahiptir. Kanserojen maddeler içermez. Kilit sistemi sayesinde anne sütü saklama en iyi şekilde gerçekleştirilir, bir damla süt bile ziyan olmaz.

Yorum yapın