7 Yaş Etkinlikleri

Covid – 19 tedbirleri kapsamında hafta sonu ve hafta içi belirli saatlerde sokağa çıkma yasakları uygulanıyor. Dolayısıyla ebeveynler çocukları ile daha fazla vakit geçirme imkanı buldular. Hal böyle olunca çocuklar ile oynayabilecekleri oyunları aramaya koyuldular. Bu noktada özellikle 4,5,6 ve 7 yaş etkinlik aramalarında da gözle görülür bir artış yaşanıyor.

7 Yaş Etkinlik Örnekleri

Hayatın temelini atan 7 yaş civarındaki çocuklarınız için istedikleri meslek doğrultusunda oyunlar tercih edebilirsiniz. Bu meslek tabanlı ya da odaklı oyunlar, sanatsal ya da daha gerçekçi öğeler içerebilir. Örneğin; resim yapabilirsiniz, bir enstrüman çalmayı öğrenebilirsiniz, doktorculuk ya da polisçilik oynayabilirsiniz. Hatta el becerilerini geliştirmeleri için ve mimar olmak isteyen minik arkadaşlarımız için sizlere bir çok farklı oyun hazırladık. Haydi, inceleyelim:

Tiyatro

Çocuk dizileri ve sinema filmleri oyuncu olmak isteyenler için bir hayal noktasında olabilir. Ama çocuğunuza oyunculuğun tiyatro bilmekten geçtiğini gösterebilirsiniz. Bir el feneri ve kostümle çocuğunuzu bir süper kahramana dönüştürün. Hatta birkaç replik vererek onu cep telefonunuzun kamerasıyla kaydedin. Kendini görünce hayallerine bir adım daha yaklaşmış olacaktır.

Ayrıca kukla yapabilirsiniz. Kuklalar çocuğunuzun doğaçlama yeteneğini geliştirir. Yaratıcılığını üst düzeyde tutmasına yardımcı olur. Çoraptan yaptığınız kuklaları unuttunuz mu yoksa?

Uçurtma Avcısı

Havalar pek de mevsim normallerinde gitmiyor. Sıcak havalarda çocukların dışarı çıkması için uygun saatlerde, kalabalıktan uzak ortamlarda evde uçurtma yapıp uçurabilirsiniz. Hem kış aylarında rüzgarlar daha müsaittir uçurtma uçurmaya.

Oyun Hamuru

Çocuğunuzun sağlığı için uygun hamurlar seçmeye özen gösterin. Bu oyun hamurları ile oynamak gerçekten oldukça keyif verici. Çocuğunuzun, hamurun ellerinde şekil aldığını görünce farklı nesnelere dönüştürme merakı sizi de şaşırtacaktır. Ne kadar yaratıcı olduklarını fark edeceksiniz doğrusu.

Tuval, Boya ve Fırçalar

Boya Oyunları
Boya Oyunları

Bir tuvale fırça darbeleri indirmek ve o alanın boyandığını görmek çocuklar için keyif verici bir etkinlik. Bu konuda çocuğunuz yetenekli ise, etkinliği biraz daha profesyonelleştirelim. Bir nesne alın, örneğin bardak. Bu bardağı kurşun kalemle resim defterine çizmesini isteyin. Eğer zorlanırsa, herhangi bir dergi sayfasından, resmi deftere kopya edip boyamasını isteyebilirsiniz. Eskiden nasıl kopya edildiğini unuttunuz mu yoksa?

Oyun Evi

Çocukken yaptığınız evleri hatırladınız mı? İki sandalye arasına nevresim gerip içinde oyunlar oynardık. Pandemi sürecindeki boş vaktimizde çocuklarımıza daha güzel bir yuva inşa etmenin tam zamanı. Büyük mukavvalar kullanırsanız çocuklarınıza herhangi bir zarar gelmeyecektir. Dört duvarı, penceresi ve kapısı olan, çatısını da yaptığınızda onun aitlik hissini uyandıracak bir ev, ne kadar hoşuna gidecektir siz düşünün.

MentalUP 7 Yaş Zeka Oyunları

Çocuklarınızla kaliteli ve sağlıklı zaman geçirmenin bir diğer yolu ise hem eğitici hem öğretici mobil uygulamalardır. İnternet dünyasında bulunan birçok oyunda reklam bulunur ve sizden ücret talep ederler. Hele çocuğunuz yanlış bir yere basarsa bir de bakmışsınız ki kartınızda para kalmamış. İşte MentalUP, güvenle indirip çocuğunuzun oynaması için vereceğiniz bir uygulama. Reklam yok ve belli bir aşamaya kadar ücretsiz. Bu uygulamayı seçmemizin bir diğer sebebi ise içeriklerinin rastgele hazırlanmamış olması. Yıldız Teknik Üniversitesi akademisyenleri ve pedagoglar en ince ayrıntısına kadar çocuğunuzun mental sağlığını ve zeka gelişimini düşünerek hazırlamış bu uygulamayı. Birçok zeka geliştiren oyunun yanı sıra, çocuğunuzun gelişimini raporlayan bir sistemi de var. Anlayacağınız, çocuğunuz her yönden takip altında. Uygulam hem Android hem de IOS platformlarında sizleri bekliyor.

MentalUP’ı detaylıca incele

Korsan Gemiler

Büyük bir kutu, korsan şapkası ve rulo kağıt. Biraz da macera müziği açarsanız çok iyi olur. İşte şimdi minik korsan hazine avı için hazır. Çocuğunuzun sevdiği atıştırmalıklar, belki bir miktar bozuk para ile bu oyunu oynayabilirsiniz. Öncelikle evin haritasını çizin. Daha zor olması için eşyaları da çizebilirsiniz. Ödülleri farklı yerlere saklayın ve birkaç yere ipucu bırakın. Çocuğunuz ödülleri buldukça çok sevinecektir. Karşısına çıkacağı engelleri de siz belirleyebilirsiniz.

Yorum yapın